| eusebiu99 a întrebat:

Omul care are scolioza dextro-convexa cu rotatie in ax se mai poate vindeca, daca da cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca da. Probabil ca trebuie sa urmeze un tratament de kinetoterapie (gimnastica medicala) si sa poarte un anumit corset. Daca curbura este peste 50 de grade, ar intra in calcul si posibilitatea unei operatii. Ai scolioza? Daca da, mergi la kinetoterapie si fii perseverent, adica sa nu te lasi. Iti zic eu din proprie experienta. Am scolioza toraco-lombara + o mica cifoza, si nu a fost atat de grav la inceput. Doctorul mi-a recomandat sa merg la kinetoterapie 6 luni de zile si sa port si un anume corset Cheneau. Din pacate m-am lasat de kinetoterapie iar corsetul il port doar cand stau un casa (trebuia purtat 20 de ore pe zi, in cazul meu). Acum trebuie sa imi fac in curand o programare la doctor pentru ca au trecut 6 luni de zile, insa ma tem foarte tare pentru ca nu sut sigura ca s-a vindecat, asta pentru ca am renuntat sa mai incerc. Deci te rog eu, daca ai scolioza sau cunosti pe cineva care are, insista sa mearga la kinetoterapie, sau daca nu stii unde, cauta pe internet exercitii pentru scolioza, sunt destule.

Bafta!

| Marius94_5839 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu sunt in fix aceeasi situatie. Am tot o scoloza toraco-lombara si o cifoza, dar ceva mai pronuntata, nu foarte, si la fel merg la gimnastica medicala plus corset Cheneau laughing. Cu gimnastica medicala este totul OK, insa corestul Cheneau pentru mine este mai mult un instrument de tortura. La tine e la fel?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marius94_5839):

Pai eu de abia mai suport corsetul. Pur si simplu e insuportabil, mai ales ca acum a venit caldura si incep sa transpir in el laughing. Nici nu ies din casa cu el pentru ca e prea incomod si umblu ca un pinguin retardat cu el, si na. Mergi in fiecare zi la gimnastica medicala? Eu am mers o luna si ceva, dupa care am continuat sa le fac acasa cateva saptamani. Vai nici nu stii ce groaza imi e sa merg din nou la medic, el e destul de sever. Mi-e teama sa nu trebuiasca operatie. Doamne, proasta am fost ca nu am facut tot ce trebuia la timp.

| Marius94_5839 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa fiu sincer, in legatura cu corsetul, eu ma tot auto-motivez, pentru al purta 24/7 deoarece nu vreau sa ajung peste ceva timp sa zic treburi de genu: "Doamne, proast am fost ca nu am facut tot ce trebuia la timp. "

Pana la urma cu proria mana mi-am facut-o singurel. sad

La gimnastica merg in fiecare zi a saptamanii cu exceptia zilei de duminica. Insa, la inceput a fost foarte greu. Din cauza scifo-scoliozei practic muschii spatelui nu sunt destul de dezvoltati, iar acolo tipu' ma pune sa lucrez in mare masura cu acesti muschi. Insa, m-am bazat pe faptul ca organismul uman se poate adapta in timp sitatilor grele dezvoltand rezistenta, si astfel de la 10 minute pot face programul complet de 1 ora care imi este impus de calau' de acolo laughing

Ma rog, ideea este ca eu tot incerc sa ma auto-motivez, cu tot felul de chestii, chiar daca arat putin cam retardat in el. Insa si 50 cent a fost impuscat de 8 ori si a reusit sa scape cu viata.

Da de ce zici ca nu ai facut tot ce trebuia la timp? Cati ani ai? Eu am 18 ani, si sunt inca in crestere. Nu e prea tarziu, daca in ca mai esti in crestere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marius94_5839):

Cand mergeam eu la kinetoterapie, stateam doar vreo 20 de minute thinking Poate si de aia ca sunt mai tanara decat tine. Implinesc 15 ani peste 2 luni. Am avut noroc ca faceam cu o femeie si nu era chiar atat de aspra laughing.

Si faza e ca eu deja sunt cam prea inalta pentru varsta mea (parerea mea) si nu stiu daca mai cresc. Sincer nici nu vreau sa fiu mai inalta sa nu ajung girafa lumii laughing. Am in jur de 1.74.

Tu ai scolioza din nastere, sau ti-a aparut in timp? thinking

| Marius94_5839 a răspuns (pentru anonim_4396):

De crescut mai cresti. Se poate si mai inalta. Eu de exemplu am 1, 86 si am in clasa cel putin doua fete mai mari ca mine. Nu trebuie totusi sa te simti complexata de faptul ca esti inalta. Vad ca esti o fata destul de interesata de aspectul fizic, insa trebuie sa iei in calcul faptul ca indiferent daca o fata este inalta sau micuta, ea are anumite defecte si calitati din punct de vedere estetic. O fata inalta spre exemplu, isi poate evidentia picioarele, care sigur sunt mai frumoase, in comparatie cu o fata mai micuta decat ea. Insa o fata inalta cu scolioza si cifoza, va avea probleme din punct de vedere estetic cand boala va avansa, adica pe viitor.

Eu nu am scolioza din nastere. Am dobandit-o in timp, daca pot spune asa. Pana la varsta de 15 ani, aratam perfect normal, insa atunci am inceput sa cresc rapid, si astfel muschii spatelui au fost slabiti, dar foarte putin. Un an mai tarziu, in timpul unei lupte libere ( eu fiind pasionat de asa ceva) am suferit multiple fracturi, printre care si fracturi la nivelul coloanei vertebrale. Pe moment am ignorat ceea ce tinea de coloana vertebrala si din cauza acestei indiferentei totul s-a agravat transformandu-se in scolioza respectiv cifoza la nivel toracal si astazi, culeg roadele indiferentei si superficialitatii mele happy

Totusi eu incerc sa vad partea plina a paharului. Privesc totul ca pe un test pentru mine, un test de ambitie mai exact. Incerc practic sa corectez greselile trecutului. Daca as inceta sa mai port nenororcirea asta de corset si sa merg la gimnastica medicala, practic, as accepta ca sunt o persoana cu posibilitati limitate, superficiala si indiferenta fata de sine, ceea ce REFUZ sa cred! Totodata eu mai cred ca un barbat, nu se masoara dupa numarul de dati cand a gresit, ci dupa numarul de dati cand a reusit sa se ridice si sa invete ceva din proprile greseli. Greselile practic iti construiesc un caracter, iar caracterul te duce in locuri unde nici banii nu te pot duce.

Ma rog, eu am incercat sa iti explic de unde pleaca aceasta auto-motivatie a mea, si sa iti sugerez, desigur printre randuri sa nu renunti in a purta corsetul si la gimnastica medicala tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marius94_5839):

Ai dreptate happy. Faza este ca eu sunt complexata de cand sunt mica despre inaltimea mea, pentru ca tatal meu are 1.98 si de obicei fetele seamana cu tatii lor. Si cum baietii din ziua de azi sunt tot mai scunzi, mi se pare putin ciudat.

Si eu am dobandit-o din timp, insa nu stiu exact cum. Tin minte odata cand aveam vreo 10 ani, eram in parc si am cazut de pe o rampa si m-am lovit destul de rau. Ma durea spatele foarte tare dupa aia, dar nu am mers la medic pentru ca bunicamea e infirmiera si stie cate ceva despre medicina, asa ca m-am bazat pe cuvintele ei. Proasta decizie laughing.

Mersi mult de sfaturi. Sper sa te faci bine in curand. happy

9 răspunsuri:
| Arcana a răspuns:

Pai si eu am avut scolioza, desi nu chiar asa de grav, insa se poate "indrepta" ca sa spun asa.E nevoie de gimnastica medicala, masaj, inot pe spate...si asa o sa fie mai bine.Eu a trebuit sa port corset 3 luni si mi-a facut si mai rau, pe scurt, nimeni nu e la fel, insa multi medici nu l-ar recomanda(la corset, ma refer)

| Marius94_5839 a răspuns (pentru Arcana):

De ce ti-a facut mai rau?

| Arcana a răspuns (pentru Marius94_5839):

Pai din cauza corsetului, coloana mea a luat-o pe aratura si mai mult. Numai chinul a fost de la corsetul asta, nu ca acum ar fi mai bine pentru ca trebuie sa dorm pe o saltea tare si fara perne.Cam ca japonezii.