| RazvanC28 a întrebat:

Ce mancare pot face, dar sa fie bogata in calorii? imi puteti spune si produse, nu doar retete, vreau sa ma mai ingras putin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Fastfood tati, shaorma, crispy, sandwish, cu cat mai mult sos cu atat mai bine. Nu te afecteaza pe termen scurt, ar fi ideal sa nu mananci asa mai mult de 2 saptamani.

| RazvanC28 explică (pentru Frank51):

Investitie prea mare?

| Frank51 a răspuns (pentru RazvanC28):

Nu exista investitie mica la alimente, vrei sa mananci unt pe paine? Nu cred ca iti convine.

Daca vrei sa fie cat mai ieftin si eficient incearca sa mananci foarte multa grasime pentru ca are 9kcal pe gram dublu fata de carbo si proteina. Grasime gasesti in branza, iaurt, smantana, salam, si mananca si dulciuri dupa masa(la mine tot timpul ramane loc de ceva dulce), si uite asa mai adaugi calorii.

| Georgica1234 a răspuns (pentru Frank51):

Dacă scopul tau este sa te ingrasi pe cantar poti sa manânci tot ce prinzi prin casa si la fast food sa bei sucuri acidulate si sa manânci grasimi hidrogenate si procesate, dar greutatea pe care o vei acumula va fi doar grasime care dupa parerea mea nu este ceea ce ai dori sa acumuleze daca esti slab. Încearcă să practici un sport si sa ai o alimentație variată cu surse calitative de hrană și sa eviți cat mai mult zaharul si alimentele procesate de tip mezeluri si sa te concentrezi pe carbohidrati pe care ii poti lua din orez cartofi linte naut fasole si vei reusi sa pui masa musculara, pe care o vei aprecia mai mult( masa musculara vei pune daca mănânci si proteina suficientă bineinteles)

| Frank51 a răspuns (pentru Georgica1234):

Ai gresit tag-ul, pentru RZVray28 trebuie sa zici.

| Irinelp a răspuns:

Prajiturile, branza, ouăle, carnea, untul, laptele, cerealele, dacă faci sport este recomandat să mănânci cu aproximație 15 minute după pentru că activitatea fizică elimină din calori, chiar doar și mersul pe jos consumă din calori, trebuie să faci totuși sport dacă nu vrei să ai probleme de sănătate. Berea are și ea calorii multe și este bună pentru sănătate consumată moderat, atenție nu se bea suc foarte dulce imediat după o activitate fizică dacă nu vrei să ajungi la spital, știu astea pentru că am făcut deja patru semi maratoane( 21 kilometri) și un maraton (43 de kilometri) alergând, poti să cumperi o revistă cu alimentație pentru sportivi de la un magazin cu produse sportive pentru informați suplimentare.

| OFQuestions a răspuns:

Cumpara-ti o galeata de kentucky fried chicken de la KFC, 5 sosuri, cartofi prajiti si 3 litri de cola si ai rezolvat problema.

| Ghengbeng18381 a răspuns:

Miezul de nuci si dorjdie de bere. Sunt bogate in proteine si au diverse roluri benefice...

| Georgica1234 a răspuns:

Încearcă să bei shakeuri intre mese folosind ovaz banane unt de arahide fructe congelate etc pentru a atinge mai usor un necesar caloric fara sa simti ca mănânci fortat