| EuNumaiEuNumai a întrebat:

Doresc sa ma ingras vreo 2-3 kilograme,sunt prea slaba si ar trebui sa ma ingras putin, imi puteti spune cum sau ce sa folosesc? Exact vreauhappy Dau funda:

Răspuns Câştigător
| Andreeaa56830 a răspuns:

1. Arde mai putine calorii decat consumi! Ai doua variante: faci un calcul rapid – la numarul de calorii consumat zilnic trebuie sa mai adaugi minim 500 de calorii pe zi pentru a castiga kilograme in plus sau apelezi la un medic nutritionist.

2. Schimba-ti obiceiurile alimentare! Mananca 3 mese generoase pe zi si inca 2-3 gustari consistente. Bea shake-uri, lapte sau suc in loc de cafea, ceai sau sucuri dietetice si concentreaza-te pe urmatoarele alimente:

Legume – bogate in amidon: cartofi, mazare, porumb, morcovi, sfecla etc. sau apoase: broccoli, conopida, dovlecei, fasole verde, castraveti
Fructe – dense: banane, pere, mere, ananas, fructe uscate sau apoase: portocale, piersici, prune, fructe de padure, pepene verde
Supe crema
Ulei: cele mai sanatoase uleiuri sunt cele nerafinate (extravirgine) cum ar fi uleiul de masline, de nuca de cocos, de rapita, de palmier si desigur, untul. Uleiuri mai putin sanatoase dar totusi acceptate intr-o cura de ingrasare sunt cele bogate in acizi grasi omega-6 cum ar fi: uleiul de floarea soarelui sau cel de alune.

3. Evita mancarurile nesanatoase bogate in grasimi. Cel mai important este sa eviti grasimile trans, care cresc riscul de boala. Mancarurile bogate in grasimi trans: produse de patiserie, prajituri, carnuri procesate, margarina, snacks-uri.

4. Antreneaza-te! Exercitiile fizice te vor ajuta sa convertesti caloriile aditionale in muschi, nu in grasime. Sportul nu este numai pentru cei care vor sa slabeasca ci si pentru cei care vor sa se ingrase. Cum sa te ingrasi frumos fara sa faci miscare? Este imposibil.

5. Mananca multe alimente bogate in proteine.Proteinele sunt esentiale in procesul de ingrasare, avand rolul de a contrui si de a repara tesuturile musculare. Daca nu consumi suficiente alimente bogate in proteine iti va fi imposibil sa castigi kilograme si sa-ti cresti masa musculara. Consuma proteine si vei invata cum sa te ingrasi.

6. Si secretul: fructele cu coaja lemnoasa (alune, nuci, migdale etc.) Aceste fructe sunt extrem de benefice in cursa dupa kilograme, alcatuind o gustare extrem de sanatoasa si de eficienta in procesul de ingrasare. De asemenea, laptele de capra este un aliment sanatos, iar consumarea lui este o buna modalitate de a lua in greutate.

http://www.puremed.ro/cum-sa-te-ingrasi/

1 răspuns:
| RamboBike3 a răspuns:

Sa manci multa paine, oua, carne, cipsuri, lucruri care ingrasa....si nu manca putine incerca sa manci cat mai mult.