| carauc a întrebat:

Salut, ce parere aveti despre extragerea unui dinte permanent la 15 ani, si la ce varsta se poate pune altul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Alt dinte il poti pune incepand cu varsta de 18 ani si costa in jur de 1000 de euro, totusi spune-i dentistul sa faca tot ce poate sa salveze dintele, chiar si cu nervul scos daca situatia o cere, iar mai tarziu daca nu te doare gingia il poate imbraca in portelan dintele si te costa 450 lei.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca se extrage un dinte la 15 ani, la 30 ani nu va mai avea aproape nici un dinte propriu in stare intreaga.
Va putea sa-si adune banii pentru implanturi dentare.

| yustme a răspuns:

Nu știu exact la ce vârstă se poate pune altul. Dar e chiar neapărat să se extragă? Nu se poate plomba sau salva cumva. Mergi la mai multi dentisti și cere o părere. Poate exista o soluție.

| Raducons a răspuns:

Cred ca se poate implant si la 15 ani, trebuie facut ceva, altfel ti se deplaseaza dintii si ramane spatiu intre ei.
Intreaba dentistul care face extractia.
Ai grija de ceilalti dinti spala-te cel putin o data pe zi.