| bassboos a întrebat:

Cat costa extragerea unui dinte cariat si ce se pune in loc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu cat costa extragerea, dar e de preferat sa il salvezi, decat sa-l scoti.
Daca il scoti, in loc se poate pune implant (scump, complicat si de lunga durata), sau se poate face o "lucrare" care sa implice dintii alaturati, mai exact se pune o coroana care se tine de radacinile dintilor alaturati "lipsei", insa asta implica slefuirea si imbracarea dintilor alaturati, chiar daca acestia sunt sanatosi.
Pentru a salva dintele, daca e carie usoara se intra pur si simplu in canal si se trateaza, apoi se intareste canalul (cui sau plomba interna), apoi se rezolva partea exterioara a dintelui, tot cu plomba, sau daca e distrus in proportie mai mare, se imbraca.
Daca exista infectie in gingie, puroi la radacina, se rezolva destul de usor, prin operatie. Se face o taietura in gingie in dreptul radacinii, se aspira puroiul de acolo, in unele cazuri se gaureste radacina pana la canal, se curata foarte bine, apoi introduce cuiut, plombeaza canalul, coase gingia. Ramai umflat dupa operatia asta, cam o saptamana-doua, dupa care se scot firele si se continua lucrarea la suprafata (se imbraca sau se plombeaza dintele).
Eu am trecut prin operatii, nu e deloc greu, si crede-ma, nu ti se mai infecteaza niciodata dintii pe care ii tratezi asa.

| PeFuga a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Permite-mi sa te contrazic. Nicio interventie medicala nu este 100% sigura. Cunosc persoane la care a trebuit reintervenit dupa asemenea tratamente pentru ca infectia a recidivat (retratament de calan sau chiar re-rezectie sau re-re-rezectie). Lucrez in domeniu, prin urmare imi sunt accesibile aceste informatii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru PeFuga):

Am inteles. Eu am explicat doar din postura pacientului.
Am trecut prin doua astfel de interventii, una la incisivi, cealalta la un premolar, si nu mai am probleme in acele zone. Interventiile au fost facute in 2010.
De curiozitate, cam cat poate tine o astfel de reparatie?
Dintii sunt imbracati cu semi-portelan, sau ceva de genul.

| PeFuga a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Durata de viata estimata a unei lucrari protetice este de maxim 10 ani, insa daca ai grija de ea, mergi periodic la stomatolog la controale periodice, poti ajnge, ca multi dintre noi de altfel, sa o ai o viata intreaga (sau pana dai coronita jos ca sa pui protezalaughing ).
Daca te referi la tratamentul de canal sau la rezectia apicala, atunci depinde de mai multi factori: mai intai procedura medicala, daca este realizata cum trebuie, apoi de respectarea indicatiilor de catre pacient, dar si de reactia organismului sa la tratament. E posibil ca un dinte astfel tratat sa nu aiba nicio problema urmatorii 60 de ani, dar e posibil si ca infectia sa recidiveze dupa un an-doi.

| PeFuga a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Datoria ta ca pacient este ca macar o data pe an (daca nu la 6 luni) sa mergi la un control de rutina si sa iti faci o igienizare completa a danturii. Asta te ajuta sa descoperi mai din timp eventuale probleme dentare big grin

| PeFuga a răspuns:

Dintele cariat se plombeaza. Daca e cazul, se face tratament de canal, apoi se pune plomba. Sau se reconstituie cu pivoti de fibra de sticla sau metalici, apoi se pune coronita. De extras se extrage doar daca e complet compromis (nu mai are coroana deloc, este macinat pana la radacina).
Costuri:
-plomba 80-150 lei
-tratament canal 150-700 lei (150-300 lei daca se face la un medic generalist, 300-700 lei daca il face medic specialist endodont, sub microscop)
-reconstituire cu pivot 150-300 lei
-coronita 400-1500 lei (400-500 coronita metalo-ceramica, peste 1000 lei cea din ceramica presata. Exista si variante mai ieftine, cum ar fi integral metalica la 150-00 lei sau metalo-compozit la 200-300 lei, dar astea au mai multe dezavantaje)
-extractie 80-300 lei
-implant dentar (care inlocuieste dintele dupa extractie) de la 400 euro in sus
-coronita pe implant 500-700 lei (se pune dupa 3-6 luni)

| PeFuga a răspuns:

Daca te duci la dentist in momentul asta, e posibil sa mai poti salva dintele, insa daca amani, s-ar putea chiar sa nu scapi de extractie...