| Y3aaHH a întrebat:

Ce poate pati cineva care s-a spalat pe cap, s-a sters foarte bine cu prosopul, si-a uscat parul (scurt) si dupa aia peste 20 de minute iese afara la temperaturi scazute( 0 grade sau mai putin )? Poate sa pateasca ceva rau, sa faca meningita sau ceva de genu? Pe mine m-au innebunit ai mei sa nu ies niciodata dupa ce am facut un dus si m-am spalat pe cap, decat dupa cateva ore. Este chiar asa de rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| DanielaMiky a răspuns:

Dupa uscarea parului porii se mentin deschisi inca 2 ore asadar daca iesi afara dupa 2 ore de la uscarea parului esti mai putin predispus/a la raceli samd. Acest lucru difera de la om la om de cele mai multe ori se poate intampla sa ai o usoara durere de cap dupa ce ai iesit dupa baie afara in frig dar depinde de fiecare organism in parte. Nu este indicat ca in ziua in care ai facut baie sa iesi in frig e mai bine sa previi.

| AndraNicoleta a răspuns:

Eh...nu stiu daca poti ajunge chiar la meningita, dar o raceala la cap sau o sinuzita poti face.
Si eu mai plec dupa ce imi fac baie la cap, dar imi iau caciula, si te-as sfatui si pe tine sa faci acelasi lucru.
Totusi...capul e cap si e bine sa nu ne jucam cu el!

| Estera123 a răspuns:

In general nu ai nimic grav, din cate am mai auzit si eu. Dar te poti pricopsi cu o durere de cap de mare frumusete. Si poate reveni oricand are chef, fiind foarte suparatoare. Dar am auzit multi spunand ca ies afara cu parul ud sau putin uscat ca sa se intareasca, sa se obisnuiasca organismul cu chestiile astea, pentru ca altfel devi si mai sensibil. Aici ramane la latitudinea fiecaruia sa decida.

| SpaNu88 a răspuns:

99% din cazuri nu patesc nimic iar cei 1% pot racii la temperaturi sub 0 grade si fara sa faca baie la cap

| ElenaMaria1 a răspuns:

Da. in cel mai bun caz racesti usor. dar in cel mai rau esti afectat rau la cap

| Alexandro9050 a răspuns:

Daca radacina parului este uscata, nu patesti nimic, chiar sa fie si putin uda, tot nu patesti numic, eu ies afara dupa ce fac dus si nu patesc nimic

| lonley1heart a răspuns:

Pai racesti foarte grav la cap si de aici consecinte, poti chiar sa ajungi la spital, daca esti sensibila poti face o criza de temperatura sau ceva in gen

| cosmynyke a răspuns:

Pai poate raci sau poate sa nu aiba nimichappy.

| rapandula23 a răspuns:

Da, exista riscul sa faci meningita. cel mai bine, asteapta jumatate de ora la temperatura camerei dupa ce te-ai uscat, iar apoi poti iesii dar cu capul acoperit cu eventual o caciula sau o gluga!

| kappy182 a răspuns:

Pai in cel mai rau caz poti sa racesti... daca esti mai sensibil poti sa faci si meningita.Eu ies afara dupa ce imi fac o baie si nu patesc nimic.Depinde de organismul tau si cat de puternic ai sistemul imunitar