| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Salut TPU. Ce sau cum pot face ca sa nu simt in halul asta caldura de afara?

Adica pe bune, de dimineata am pus si am facut instructie si alergare cu recrutii ca un "anumit" sergent cu care ii instruiesc a avut chef sa vada colegele in echipament sportiv cu toate ca i-am zis :
- Bai nene (eu cu el avem o relatie de prietenie mai aparte si de asta nu vorbim regulamentar), hai naibii sa facem ceva lejer undeva la umbra, ii invat pe astia primul ajutor si nu stam atata in soare.
- Nu, ca trebuie sa facem oleaca de miscare cu ei ca asa sta treaba.
- Zi naibii mai bine ca vrei sa vezi cateva perechi de buci in colanti si ca te tine Raluca pe uscat (numele iubitei lui)
- N-are treaba, taci acolo. Se face cum am ordonat si basta. Si pana la urma ce mai "urs polar" (porecla data celor de la vanatori de munte, trupele montane), oleaca de soare face bine la piele laughing
- Te-n gura sa te sparg de cretin, ti-ai prajit creierul la parasutisti si te-a palit deodata dragostea de facut miscare la 30 de grade.

Odata "dialogul" incheiat ne-am pornit cu miscarea. Ce sa mai zic ca dupa 15 minute la soare ma topeam si eram mai rau ca intr-o sauna. La un moment dat pun si ma opresc si impreuna cu alti caporali instructori la alte plutoane ne tragem la umbra si ii auzim pe aia care mai faceau miscare prin soare razand : "S-au tras ursii polari la umbra", " Uite liliecii cum stau la intuneric", etc etc chestii din astea. Si culmea ca toti care eram acolo, DAR TOTI am facut la inceput la "ursi polari" si clar ca noi fiind invatati la temperaturi de -18 -20 de grade... la 30 si ceva cu umiditatea asta murim pe loc si nu suntem buni de nimic. Degeaba le-am zis si noi chestii de genu "Las ca ne vedem la iarna cand o sa aveti turturi la fund" ca pana la iarna mai este mult si bine laughing. Totusi partea buna si norocul nostru a fost ca a trecut pe langa noi un soldat care cara 2 galeti cu apa curata. Clar am tabarat pe el (la figurat) i-am "confiscat" galetile de apa rece, am baut, ne-am turnat apa pe cap si pe gat si cu restul ne-am stropit de ne-am facut fleasca. Omul a trebuit sa se duca din nou dupa apa dar i-am multumit pentru "tratatie" laughing

Ok, hai ca azi am avut noroc de pustiul ala si apa lui dar maine poate n-o sa treaca... Ce naiba e de facut ca sa nu mai tragem caldura asta in halul asta ca cel putin pe noi astia obisnuiti cu temperaturi de la -15 grade incolo e tortura curata temperatura de afara si nu ne putem face treaba ca lumea ca daca nu luam pauza din 20 in 20 de minute sa ne facem fleasca, sa dam cu apa pe noi innebunim de cald.

27 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

... concediu! happy

| Yuoia a răspuns:

Nu stiu daca intrebarea ta e serioasa sau de troll. Dar hai sa-ti raspund serios. Gandeste-te ca in caz de razboi, inamicul nu-ti da ragaz sa te tragi la umbra/caldura, nimeni nu-ti aduce apa sau mancare. Instructia pentru asta este!

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Yuoia):

Nu te-a întrebat nimeni despre cum se poarta războiul, asta cred c-o știu eu mai bine ca tine, pentru asta am fost antrenat și format. Dacă nu ai treaba cu întrebarea nu îți dă cu părerea inutil ca asta poate sa facă orice civil

| Yuoia a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Si totusi, ai pus intrebarea aici. Ca un "antrenat si format" ce esti, gagauta.

| mastadont a răspuns:

Disconfortul pe care îl simți e produs mai degrabă de umiditatea mare din aer decât de căldură. Din păcate nu ai ce să faci decât să încerci să stai cât mai mult pe la umbră, în interior dacă se poate, și să bei cât mai multă apă.

| WolfgangKreutzfeldt explică:

Ce treaba are povestea asta a ta cu întrebarea mea? Întrebarea este serioasa, fără nici o urma de ironie sau ceva de genul asta. Păcat ca ti-ai irosit timpul scriind atâtea rânduri degeaba

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Uite de asta războiul în zilele noastre nu se mai duce pe uscat cu trupe, sau cum era pe vremuri călare.Acum cine are bani, deține cea mai avansată tehnologie și tehnică de luptă, iar când vor să atace dușmanii stau undeva la umbră pe o plajă însorită, cu băutură, femei și nici nu trebuie să se deranjeze de pe șezlong, ci așa din poziția asta lejeră doar apasă niște butoane și bum i-au ras de pe hartă.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Uneori dai răspunsuri bune și folositoare dar uneori ca acum te bagi efectiv ca musca în fundul vacii ( cum zice vorba ). Dacă nu poți răspunde la întrebarea pusa de mine îți poți tine părerile pentru tine. Nu te-am întrebat despre cum se poarta războiul în zilele noastre pentru ca iti pot garanta ca te depășesc în domeniu.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Păi tu te lăudai că ai fost în Afganistan.Acolo cum rezistai? Păi dacă voi nu aveți antrenament și pregătire să puteți acționa în orice condiții, atunci cine? Tu crezi că în caz de un război ne vor ataca seara pe răcoare?

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Am fost în Afganistan dar tu în infinita ta inteligență uiți ca Afganistanul este un mediu uscat. Acolo și 40 de grade era mai ușor de suportat decât un 33 cu umiditatea asta și rezistam altfel ( da, ma deranja căldură dar nu în halul asta). Tu ma confunzi cu forțele speciale pesemne... N-am fost acolo sa fiu antrenat ca ei. Pentru Afganistan am făcut pregătire 6 luni aproximativ și culmea ca am prins și iarna aici și de la iarna hop la 40 de grade.
Lasă-mă te rog frumos cu întrebările astea penibile prin care încerci tu sa pari cineva cu anumite cunoștințe ca nu îți iese și crede-mă ca mai tare ma iriti.

| florin926481f a răspuns:

Stiu ca nu are nici o legatura cu intrebarea ta dar mie chiar imi plac povestile astea.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Să nu bei lichide reci. Când mergeam în aplicații beam doar apă caldă sau ceaiuri. Un capitan școlit prin Legiunea Franceză ne-a explicat că așa procedează arabii și cei din regiunile deșertice. Era și o explicație științifică, cum că o picătură de apă rece pusă pe o suprafață încinsă va degaja vapori cu temperatură mai ridicată decât o are acea suprafață.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru SmaraldAlbastru):

Mulțumesc mult pentru răspuns. Singurul răspuns ok de pana acum... mulți care își dau cu părerea și puțini care înțeleg întrebarea pe deplin

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Cu plăcere. Îmi place că nu pui întrebările scurt la subiect. Dezvolți ideea cu povestiri, ca soldatul Svek, sau băieții lui Hansel. laughing

| Zuzu1991 a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

"Era și o explicație științifică, cum că o picătură de apă rece pusă pe o suprafață încinsă va degaja vapori cu temperatură mai ridicată decât o are acea suprafață."
deci, hai sa vedem, incingem o suprafata, punem apa rece si obtinem vapori pe care nu trebuie sa ii incalzim la temperatura maxima pentru ca se incalzesc "singuri", deci capeti energie termica din nimic
ca sa nu mai vorbim de IMBECILITATEA cum ca gura, gatul si stomacul sunt "suprafata incinsa"

da, foarte stiintific esti dus

este o pura constatare ca, daca bei ceai sau apa calda pe canicula te ajuta, insa pana acum nu am gasit o explicatie plauzibila, inclusiv azi la TV bateau campii cu "digestia mai buna"
dar e dovedita practic

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Zuzu1991):

Caută ca atunci când ai diaree verbală să ai întotdeauna la tine un pampers oral.
În altă ordine de idei, cred că ai trecut târâș prin cursurile de fizică primară.
Cu alte cuvinte, ești țăndări.
Ți-am mai demonstrat-o pe site-ul ăsta, dar ai ambiție și ții morțiș să te faci din când de rahat, cu semnalizările de rigoare. laughing

| Zuzu1991 a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Aha, aha, aha, inteleg
o dai pe pampers si pe BS cand de fapt nu ai nici un argument OARECARE la faptul ca te-am facut de rahat cu argumente CLARE

imi "plac" oamenii ca tine, nu renunta oricat de EVIDENT ar fi contra-argumentul

ghici cine are alea verbale si orale

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Zuzu1991):

Răcorirea are la bază fenomenul de evaporare. Exact că la echipamentele de climatizare. Tu, nu ai de unde să știi asta, fiindcă mintea ta este prea ocupată cu procesarea informațiilor pentru cocalari. Ai aici o explicație, pentru a te lumina: https://www.smithsonianmag.com/......n-1338875/
Nu că ar putea fi luminat ceva, dar am zis să încerc. :))

| soriciculapte a răspuns:

Ai dialoguri cam cringe.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru soriciculapte):

Un civil nu are cum sa vadă și sa înțeleagă pe deplin "frumusețea " acestui fel de dialog. Când treci prin vânt, ploaie, canicula și viscol cu o persoana mai ales din domeniul asta îți dezvolți un anumit fel de dialog ca cel de mai sus unde jignirile sunt acolo dar nu jignesc, sa nu mai zic de gesturi precum luarea țigării sau trabucului direct de la camarad ( fie el și superior), tragii câteva fumuri și ii dai tigara înapoi și nu îți zice nimic. Ehhh, dar noi suntem militari, suntem diferiți

| soriciculapte a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Atunci nu sta intre civili. LOL.

| InYourPants a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

rolling on the floor ce gest frumos sa salivezi pe tigara s-o plimbi prin gura si sa o dai altuia mmm
Sunteti homalai?

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru InYourPants):

Ce treaba are homosexualitatea cu impartitul unei tigari? Chiar nu vad asemanarile

| soriciculapte a răspuns:

N-ai prieteni in armata de simti nevoia sa povestesti chestiile astea cringe unor civili?

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru soriciculapte):

Nu-i vorba ca n-am camarazi in armata doar ca am intrebat o chestie. Ceea ce ti-am zis n-a fost cu rautate sau in vreun fel negativ. Cringe sunt din punctul tau de vedere

| soriciculapte a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Stai prea mult aici pentru un militar. care se crede asa important

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru soriciculapte):

Nu cred. Lucrez pana pe la 4 ( uneori si mai mult ) ajung acasa, stau oleaca si dupa merg la sala. In timp ce mananc mai stau pe TPU ca de... macar atunci si cand mai vin de la sala. Asta e mult? Si intrebarile le povestesc intr-un fel mai amuzant cu toate ca cele spuse in intrebarile mele sunt 100 % realitate pentru ca nu vad rostul ca sa irosesc timp scriind aici niste minciuni