| Joanne a întrebat:

Stiti alte modalitati de inalbire a dintilor in afara de vizita la stomatolog?
Exista produse pentru asa ceva care nu dauneaza smaltului?
Folosim remedii naturale sau produse de la farmacie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 100SweetSmile4you a răspuns:

Remediile naturale sunt utile pentru ca se gasesc,de obicei,in orice casa.
Pentru albirea dintilor exista:
-Bicarbonatul de sodiu
Seara,dupa perierea obisnuita a dintilor,perie-te pentru cateva minute si cu bicarbonat de sodiu. Apoi,clateste-te bine.

-Sarea grunjoasa
Se foloseste seara,inainte de culcare, asemeni bicarbonatului de sodiu. Dupa folosire, dintii se clatesc cu apa din abundenta.

-Zeama de lamaie
Zeama de lamaie se amesteca (,) cu o cantitate egala de apa.Cu lichidul astfel obtinut se clateste gura de 3 ori pe zi (optional,dupa fiecare masa).

-Masticatia
Dupa cum se stie, masticatia este foarte importanta din multe puncte de vedere. Ajuta cu precadere in diete, dar si pentru sanatea dintilor.Mestecand bine alimentele, mai ales mere, poti avea dintii mai albi.
Numai bine! happy

6 răspunsuri:
| Anaeli a răspuns:

Dimineata te speli pe dinti, in loc de pasta, cu sare de bucatarie si cu bicarbonat de sodiu (o zi cu sare, o zi cu bicarbonat, si tot asa). In timpul zilei si seara te speli cu pasta de dinti.

| NicoleSova a răspuns:

Pentru inalbirea dintilor, poti sa maninci lamîie, ajuta tare! sper ca am fost de folos. pup

| roxana94 a răspuns:

Poti sa te speli pe dinti cu bicarbonat

| lawe_3454 a răspuns:

Albirea dinților se face cel mai bine prin igiena zilnică. Este cea mai naturală cale de a păstra dinții albi, concomitent cu reducerea consumului de ceai, cafea, vin roșu sau țigari. Pentru albirea dinților mai grăbită poți folosi cu încredere bicarbonatul de sodiu. În cazul în care chiar vrei ceva mai bun, s-au adus niște produse din America, Crest Whitestrips.
Și citez:
Crest Whitestrips sunt benzi de albire a dintilor destinate folosirii acasa. Formula unica iti va albi dintii in doar cateva zile, fara sa puna in pericol smaltul. Compozitia benzilor de albire Crest Whitestrips este aceeasi cu cea folosita de medicii stomatologi. Care este diferenta? Aceleasi rezultate la un pret mult mai mic. Crest Whitestrips apartine companiei Procter & Gamble S.U.A. Calitatea produsului este testata de timp.

Oricum, medoda bicarbonatului de sodiu e cea mai bună dacă nu ești dispusă să cumperi produsul acela.

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun o sa fi multumit

Sper sa te ajute