| DrageanElena a întrebat:

Salut..cine stie sa raspunda?! ce vitamine ar trebui sa iau..pentru ca ma simt foarte slabita..si acum ca e foarte cald mi se face foarte repede rau si am o stare de lesin daca stau prea mult le soare(adica ...cam 2 ore) si parca as dormi tot timpul...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti faci niste analize. Nu stiu cati ani ai (daca ai avea 14-18, atunci ar fi semn de certitudine) dar cred ca ai o anemie (starea de slabiciune) si o lipsa de Ca (starea de lesin. Cand e cald, organismul tau incearca sa isi regleze temperatura hiperventilandu-se (mai mult aer rece, care circula mai rapid, scade temperatura.), asta face ca sa creasca concentratia de oxigen din sange si sa scada cantitatea de dioxid de carbon. Acest lucru face ca ph-ul sangelui sa se modifice, fapt ce determina reabsorbtia calciului in oase si scaderea calciului din sange si astfel apare sau se accentueaza o lipsa de calciu.)
Starea de oboseala continua, starea de slabiciune si chiar si starea de lesin poate sa intre in simptomele altor boli mult mai grave (hepatita, tbc), asa ca cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor.
Pentru anemie e de ajuns sa incerci sa mananci chestii care contin maimult fier (ficat de pasare) si sa iei ca, b12, b6, d. Calciul ar fi mai bine sa fie injectabil, si nu de baut. Dupa 2 injectii cu calciu o sa te simti mult mai bine. Vitaminele le gasesti intr-un complex de vitamine: eurvita, multivita...

4 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Este bine sa faci intai niste analize pentru a afla cauza somnolentei.Nu neaparat este o lipsa de vitamine atunci cand ai somnolenta. Daca nu este nimic de alta natura iti recomand -vitamax dar numai dupa ce ceri parerea unui medic.Multa sanatate!

| dispe a răspuns:

Analize de sange. Poate fii o lipsa de Ca sau o anemie mai seriasa. Poti avea si o lipsa de fier. Nu lua vitamine aiurea ca nu sunt indicate chit ca vezi atatea reclame. Daca tot esti atat de ingrijorata mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere pentru analize si nu platesti nimic. Daca nu ai medic de familie te duci si le faci contra cost la Institutul Victor Babes. Acolo le fac eu anual si sunt f multumita. Multa sanatate si fereste-te de soare ca esti frumoasa si fara bronz!

| CrucifiedCountess a răspuns:

Incearca Eurovita multiminerale...contine 31 vitamine si minerale. eventual fa-ti analizele si vezi ce anume vitamina iti lipseste.bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi cine te pune sa stai afara in soare bea si u multa apa da ma rog daca ai zis de vitamine. Supradyn zic eu ca's cele mai bune au 12 vitamine si 8 minerale si oligoelemente