| Ionelaaa001 a întrebat:

Buna, sper sa mi răspundă cineva. Mă simt pe zi ce trece mai rău, in sensul că sunt foarte slăbită, lipsita de energie, in același timp uneori stresata fara motiv. Chiar și dacă beau cafea, tot obosita sunt fara sa fac nimic. Îmi vine uneori să leșin daca stau in picioare, sunt și ff slabă pentru vârsta mea (am 17 ani), nu prea ies din casa pentru că nu prea am cu cine și unde, locuiesc Intr un oraș mic, îmi e frică de multe chestii și mă întristez repede, vreau sa scap de aceste chestii dar nu știu cum. Ai mei spun că n am nimic, însă nu mă simt ok, as vrea sa merg la un psiholog dar exista doar unul prin preajma la care am mai fost dar singura chestie pe care mi-a zis o este " că nu am de ce sa n am încredere în mine și sa stau cu gândul la astea" dar nu prea m-a ajutat. Ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

În primul rand adunați puterile și hraneste-te.Nu cred ca nu aveți ce sa mâncați.
Încearcă porții mici și dese măcar pana te obișnuiești.Mai ia câte o gustare lângă tine când te uiți la un film.Mananca frunte și legume și mergi la un medic de familie pentru niște suplimente/vitamine.

Pe urma încearcă sa iesi afara și dacă ești singura.Gaseste un traseu din cartier sau parc pe care sa îl traversezi în N timp.Iar dacă te plictisești baga o casca în ureche cu un podcast, sau un serial pana faci plimbarea ca ai nevoie de soare și sa vezi oameni.

| NLS a răspuns:

Cum te alimentezi?
Cat de bine si cate ore dormi pe noapte?
Cate ore stai pe zi pe telefon/tableta/laptop (relevant mai ales daca foloseste si laptopul internet fara fir)?
Aproximativ cati pasi faci pe zi?

Incearca sa iti gasesti un hobby pe langa invatat, unul care sa presupuna iesirea din casa (scurte plimbari prin jur, 20-30 min).

| Sophieka a răspuns:

Te inteleg. Nu am cheful necesar sa scriu foarte mult, dar iti recomand metode care vor fi de efect :
- Meditatii gratuite de pe Youtube pentru echilibrarea chakrelor si restabilirea energiei tale vitale.
Iti ofer aici cateva exemple si iti recomand sa le faci pe toate, mai ales pe cele de echilibrare chake:
1) - https://www.youtube.com/watch?v=ZyyOoAam86k
2) - https://www.youtube.com/watch?v=XLtx49s0Euw
3) - https://www.youtube.com/watch?v=9HvhRtHH3zU
4) - https://www.youtube.com/watch?v=_OxHb6A7Jyc&t=186s
5) - https://www.youtube.com/watch?v=j5QEwU_LdxY

Ti-o recomand pe terapeuta Anca Maftei... Are atat de multe videoclipuri si live-uri pe Youtube si pe pagina ei personala, in care face si meditatii ghidate, incat poate nu va mai fi nevoie momentan cel putin sa apelezi la un terapeut...Iar daca doresti un terapeut, esti in regula, poti platii unul online.
Exista un grup mare pe Facebook de terapeuti in care poti face postare cu framantarile tale si ce terapeut doresti, ca sa nu mai ai o experienta la fel de dezamagitoare.
https://www.youtube.com/results?search_query=anca+maftei

De asemenea, imi place mult si de Ana Maria Ducuta:
https://www.youtube.com/results?search_query=ana+maria+ducuta

Si de terapeuta Niculina Gheorghita
https://www.youtube.com/results?search_query=niculina+gheorghita

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Ieși cu puținii prieteni pe care-i ai. Fă-ți prieteni noi. Nu mai sta in casă, ieși la plimbare și admiră imprejurimile.
Este lipsa de activitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consulta medicul nutritionist.

| BullseyeShot a răspuns:

Gaseste un lucru pe care il faci din placere si investeste timp in acesta pentru a deveni tot mai buna (de exemplu desenat, cantat, editari foto/video, scris fictiune etc.).

| depression17 a răspuns:

Ti ai dat singura raspunsul, iesi naibii din casa, fa miscare plimba te si lasa telefonul, ti-ai redus minim 5 ani din viata si daca continui tot asa nu vei mai apuca 30 ani

| CesăfacAnonim a răspuns:

Bună sfatul meu este să te apuci de sală să iei multivitamine și omega 3 să urmezi o dieta alimentara corespunzătoare pentru tine adică 2grame de proteină pe kg adică dacă ai 50 kgx2=100gr proteină zilnic și minim 2500kl, încearcă să socializezi cu oamenii din sală și îți va prinde foarte bine.