| prs0396 a întrebat:

cred ca am hernie inghinala. mi-a aparut o umflatura la baza scrotului langa testiculul stang, e un mat asa... vreau sa merg la doctor, insa imi e rusine cand ma va consulta
vreau sa stiu ce mi se poate intampla daca nu m-as opera, iar operatia e dureroasa? risc sa raman fara un testicul daca ma operez? sau altceva grav poate sa mai apara? pls help me

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu te operezi cand hernia e mica, ea va creste si la un moment dat se va strangula si va trebui sa te operezi in urgenta, operatie grea, cu riscuri mari, cu incizie mare si cu risc de a-ti pierde testiculul. Daca te operezi cand hernia e mica, operatia va fi mica, foarte scurta, fara riscuri, iar testiculul va fi pastrat cu siguranta.
NU ai motive sa-ti fie rusine la medic, el te va privi ca pe un pacient, nu va incerca sa te seduca sau sa te trateze ca pe un posibil partener sexual, deci rusinea este exclusa. E la fel daca te consulta la burta, la testicule, sau la urechi, acelasi interes sexual, aceeasi rusine.

| K0sti a răspuns:

Cauta-l pe Doctoru Ciomu! E expert in treburi din astea! happy
Poti face incurcatura de mate, plus alte complicatii! Sa nu mai ridici nimic! Nici macar 1 kg! Nu te juca! La operatie iti face anestezie, asa ca nu o sa simti nimic! Dupa e mai nasol!

| SkyPilot a răspuns:

Nu are de ce sa-ti fie rusine. Du-te sa-ti rezolvi problema cat mai repede. Operatia nu se face pe viu deci nu e dureroasa. Informatii gasesti in romaneste aici:
http://www.hernie-inghinala.ro/hernie-inghinala/