| KindKid17 a întrebat:

Cred ca sufar de anxietate de mult timp, ce ar trebui sa fac ca sa scap? simptome:imi vine sa plang fara motiv, trist, trec foarte repede de la o stare la alta, nu pot privii in ochii celui cu care vorbesc decat foarte rar si cred ca atat... astea de la o fata care o plac de foarte mult timp. Dar vad cum altul se da la ea si el mi e prieten. Ce ar trebui sa fac? Va dau ce vreti, vreau doar sa scap de starea asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FoundYouLover a răspuns:

Daca stie ca o placi si totusi el se da la ea, inseamna ca tu ti-e prieten.Nu te poti increde in el.Cat despre fata, poate pur si simplu nu este hotarata pe care dintre voi doi sa-l aleaga, ca amandoi aveti calitati.Este o competitie intre tine si prietenul tau, prin urmare incearca sa-i arati fetei ce calitati ai tu in plus fata de el.Nu ma injura daca nu merge, oamenii sunt diferiti, prin urmare si fetele sunt diferite.De exemplu fata ar putea sa vorbeasca si sa rada cu amandoi dar sa va considere pe amandoi doar amici.Ca sa-ti vina mai usor sa te prinzi ce-i in mintea ei incearca sa observi cu atentie cum se poarta fata cu tine si cum se poarta cu el.Vezi daca se poarta diferit cu voi. Vezi daca se aranjeaza in preajma vreunuia dintre voi sau chiar inainte sa apara unul din voi, vezi daca pare stanjenita in preajma vreunuia dintre voi, daca face gafe in preajma vreunuia dintre voi, daca se inroseste cand apare vreunul din voi, daca are pupilele marite la vreunul dintre voi, vezi daca atunci cand vorbeste atinge accidental pe vreunul din voi, ar putea sa nu-l fi atins chiar accidental, doar sa se fi prefacut ca a facut-o accidental, mai ales daca o mai face si alta data.Vezi daca cineva va vorbeste de rau, ea ia apararea vreunuia din voi? Vezi fiecare detaliu de-asta in modul in care se poarta cu voi doi, pentru ca detaliile astea ar putea-o da de gol.De asemeni, mai trage si tu cu urechea daca se poate, dar fa-o discret, nu te da de gol ca-ti place de ea. Fata ar putea sa aiba o prietena, doua sau mai multe si sa ii spuna prietenei/sa le spuna prietenelor ca ii place de tine, iar cum nu toata lumea stie sa tina un secret, prietena sau prietenele ei ar putea spune mai departe de cine-i place ei.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anxietatea este teama fara motiva, inseamna ca simti o frica imensa, fara nici un motiv, care se agraveaza cand stai linistit, in special seara la culcare si dimineata la trezire. Restul simptonmelor pe care le descrii nu au legatura cu anxietatea. Daca nu le poti controla, oricate eforturi de vointa faci, pot arata ca ai o pesronalitate bipolara si un psiholog te poate ajuta. Daca nu faci eforturi suficiente sa te controlezi, dar facandu-le ai putea, inseamna doar ca esti un adolescent normal, dar acre are, din pacate, prea mult timp liber si prea putine responsabilitati.

| KindKid17 explică (pentru Brigaela):

Cred ca ai dreptate la partea cu prea mult timp liber. Mi a trecut starea trista ca acum am venit de la plimbare cu niste vecini. Ce imi recomanzi in afara de psiholog?

| Brigaela a răspuns (pentru KindKid17):

Munca si sport. Trezit dimineata cat mai devreme, mentinuta activitate intensa toata ziua, cat mai putin calculator, renuntare completa la televizor, folosirea teleonului numai pentru conversatii scurte si necesare, eliminat toate chestiile inutile.

| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca sa vorbesti macar 1, 2 sedinte cu un psiholog.
Poti gasi unul fata in fata la tine in oras sau pe internet, sedinte online:
Uite un site, poate te ajuta:
topexperti.ro

In rest mai poti lua pastile pentru anxietate(daca te duci la consult la medicul specialist psihiatru si iti stabileste diagnosticul si iti da reteta(nu e o rusine sa mergi la el, in zilele de azi, multi se duc cu anxietate)

Poti sa mai citesti si carti in domeniu:era unele pe net daca cauti pe google carti cu si despre anxietate.Te pot ajuta.
Uite doua carti bune::http://www.eusunt.ro/carte-Cum-sa-scapi-de-anxietate~4827/

http://www.eusunt.ro/carte-Anxietatea~2548/

Si conteaza si suportul familiei, vorbeste mult cu familia ta, explica-le problema.

Totusi pentru inceput cred ca psihologul te poate ajuta sa tii sub control anxietatea.Si poate sa citesti cartile alea.

Multa sanatate

| FoundYouLover a răspuns:

Dar fata ii raspunde "prietenului" tau la avansuri? L-am pus intre ghilimele pentru ca nu cred ca ti-e cu adevarat prieten daca stie ca iti place de ea si se da la ea. Daca asa este situatia, nu cred ca mai poti fi prieten cu el pentru ca daca el ti-a inselat o data increderea atat de rau, ar putea sa o faca si alta data. Daca el nu stie ca tie iti place de ea este altceva.Inseamna ca ti-e in continuare prieten, dar pur si simplu n-a stiut. Spune-i ca iti place de fata si stabiliti sa iesiti amandoi cu ea in oras in acelasi timp intr-o zi si la acea intalnire sa-i aratati amandoi fetei ca va place de ea si sa vedeti pe cine o sa aleaga ea si e important sa stabiliti dinainte sa nu va suparati unul pe altul, indiferent pe care il va alege ea, ca este posibil ca ei sa-i placa de unul dintre voi dinainte sa stie ca amandoi o placeti. Daca fata nu te place nu ai de ce sa te simti rau.Nu inseamna ca este ceva in neregula cu tine, poate pur si simplu nu este fata potrivita pentru tine.Plangi daca simti nevoia dar nu iti petrece intreaga zi plangand.Plangi un pic si apoi fa ceva distractiv. Orice iti place sa faci in timpul liber, eu nu stiu ce hobby-uri ai.Si da-ti intalniri.Din experienta iti spun ca nu exista leac mai bun pentru a uita pe cineva decat sa te intalnesti cu altcineva.Chiar daca nu ai chef de intalniri, du-te la intalniri.Intalneste-te cu mai multe fete in acelasi timp pana gasesti pe una care chiar sa-ti placa. Dupa ce o gasesti pe aia, uiti de asta care-ti place acum, chiar daca acum ai impresia ca nu mai exista nici una la fel de buna ca ea.Asa e, poate nu exista nici una la fel de buna ca ea, poate exista una mai buna decat ea.

| KindKid17 explică (pentru FoundYouLover):

Prietenul asta stie foarte bine ca plac de mult. Stie si multe evenimente de ale mele cu ea. Acum poate ca sunt eu gelos cand ii vad ca vorbesc, rad, etc. Si ea simte o atractie pentru mine. Daca se uita la tine foarte des, vorbesc cu ea, rad, se pune? Mai pot da detalii in privat daca vrei sa ma ajuti! As fi recunoscător

| KindKid17 explică (pentru FoundYouLover):

Prietenul asta e cu 3 4 ani mai mic decat ea. deci nu cred ca ea chiar il doreste. Din ce ai mentionat tu mai sus. a mai facut faze din alea fata de mine... chiar saptamana trecuta. A pus bagajul ei fix la mine, se uita, m-a bagat in jocurile lor(oricum ma bagam si singur laughing ) etc. Poate ma simpatizeaza, ca de placut... are pe altul. nu stiu ce sa zic

| FoundYouLover a răspuns (pentru KindKid17):

Daca stie ca o placi si totusi el se da la ea, inseamna ca tu ti-e prieten.Nu te poti increde in el.Cat despre fata, poate pur si simplu nu este hotarata pe care dintre voi doi sa-l aleaga, ca amandoi aveti calitati.Este o competitie intre tine si prietenul tau, prin urmare incearca sa-i arati fetei ce calitati ai tu in plus fata de el.Nu ma injura daca nu merge, oamenii sunt diferiti, prin urmare si fetele sunt diferite.De exemplu fata ar putea sa vorbeasca si sa rada cu amandoi dar sa va considere pe amandoi doar amici.Ca sa-ti vina mai usor sa te prinzi ce-i in mintea ei incearca sa observi cu atentie cum se poarta fata cu tine si cum se poarta cu el.Vezi daca se poarta diferit cu voi. Vezi daca se aranjeaza in preajma vreunuia dintre voi sau chiar inainte sa apara unul din voi, vezi daca pare stanjenita in preajma vreunuia dintre voi, daca face gafe in preajma vreunuia dintre voi, daca se inroseste cand apare vreunul din voi, daca are pupilele marite la vreunul dintre voi, vezi daca atunci cand vorbeste atinge accidental pe vreunul din voi, ar putea sa nu-l fi atins chiar accidental, doar sa se fi prefacut ca a facut-o accidental, mai ales daca o mai face si alta data.Vezi daca cineva va vorbeste de rau, ea ia apararea vreunuia din voi? Vezi fiecare detaliu de-asta in modul in care se poarta cu voi doi, pentru ca detaliile astea ar putea-o da de gol.De asemeni, mai trage si tu cu urechea daca se poate, dar fa-o discret, nu te da de gol ca-ti place de ea. Fata ar putea sa aiba o prietena, doua sau mai multe si sa ii spuna prietenei/sa le spuna prietenelor ca ii place de tine, iar cum nu toata lumea stie sa tina un secret, prietena sau prietenele ei ar putea spune mai departe de cine-i place ei.

| LauBau a răspuns:

Daca vrei da scapi rapid, recomand un tratament, pe care l-am facut si eu, cu Phenibut. Cauta pe fit1.ro
Odata ce iei medicamentul asta, pur si simplu vei fi mult mai deschis in convorbiri. Cu timpul o sa inveti si nu vei mai avea nevoie de el. Trebuie sa ai si incredere de sine. Eu asa am scapat.

Bafta!
Daca vrei sa te mai ajut da-mi un mesaj pe TPU!

| KindKid17 explică (pentru LauBau):

Ma intereseaza medicamentul asta. Daca ma ajuta sa fiu mai deschis, merita! Ti am dat add, poate imi mai dai niste detalii! happy