| vapuppetoti a întrebat:

Salut, credeti ca mai am sanse sa cresc? 167 am si 17 ani, sunt baiat as vrea sa am 170...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu intotdeauna. Depinde foarte mult de genetica si de diferenta intre inaltimile parintilor. Gasisem undeva pe un forum o formula empirica de genul ca baietii sunt mai inalti cu 6.5 cm decat media inaltimii parintilor si fetele cu 6.5 cm mai scunde si cine spunea asta spunea ca in mare se confirma. La mine nu s-a confirmat, sunt exact la media inaltimii parintilor si chiar daca se confirma tot as fi fost cu 2-3 cm sub inaltimea tatalui.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vei mai creste pana pe la 20 de ani.

| RAY a răspuns:

Uita-te la tatal tau

| andreia67 a răspuns (pentru RAY):

Nu e deloc concludent. Tata a avut undeva la 1.78-1.80 iar eu am doar 1.70.

| RAY a răspuns (pentru andreia67):

Poate mai vei creste, ce varsta ai?

| RAY a răspuns (pentru andreia67):

Fetele sunt mai mici ca tatal lor in multe cazuri iar baieti mai inalti

| andreia67 a răspuns (pentru RAY):

Imposibil, am 49 de ani, fac 50 peste 2 luni si un pic.

| RAY a răspuns (pentru andreia67):

Multi inainte, asta e si misterul selectiei naturale ca da indivizi diferiti, pentru tine femei nu conteaza asa mult inaltimea mai mult pentru barbati

| andreia67 a răspuns (pentru RAY):

Nu intotdeauna. Depinde foarte mult de genetica si de diferenta intre inaltimile parintilor. Gasisem undeva pe un forum o formula empirica de genul ca baietii sunt mai inalti cu 6.5 cm decat media inaltimii parintilor si fetele cu 6.5 cm mai scunde si cine spunea asta spunea ca in mare se confirma. La mine nu s-a confirmat, sunt exact la media inaltimii parintilor si chiar daca se confirma tot as fi fost cu 2-3 cm sub inaltimea tatalui.

| Violleta2022 a răspuns:

Orice este posibil!
Baietii cresc pana la 18-20 de ani!

PS Poate pui totusi un avatar care mai serios, care sa te reprezinte, ca ne induce in eroare daca esti fata, baiat sau travestit.

| vocea a răspuns:

Daca in gena ai programat sa cresti atunci da, pana la 21 se dezvolta un baiat.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Ai ceva sanse dar nu garanteaza nimeni.

| LordBolton a răspuns:

Barbatii cresc pana la 19-23 deci ai toate sansele acum nu putem stii cat o sa mai cresti, depinde in mare parte de genetica un pic si de cat de buna ai alimentatia si cat dormi.

| Felissa13Eden a răspuns:

Depinde...ar fi bine sa practici si un sport, inot sau baschet.

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Da bineînțeles, cî ai să mai crești pănă la 19-20 de ani,dar tu sport ceva faci? Un volei,baschet,înot,măcar cu prietenii tăi,sămbăta, duminica, o miuța acolo, că nu strică, te va înălța!

| vapuppetoti explică (pentru Cezar_Ciobanu_1967):

Am facut fotbal 10 ani doctoru mi-a spus ca mai cresc si acum ultima oara cand am fost a zis ac nu mult.