| 5555Anonim5555 a întrebat:

Salut, creșterea în înălțime poate să se oprească la 14 ani?

Eu in a 8-a aveam 170, iar acum sunt a 10-a și am tot înălțimea asta.

Menționez că am in a 6-a aveam 1.44 și m-am înălțat foarte mult până în a 8-a. 26cm.
Credeți că e normal?
Și tata are tot 1.70 iar mama 1.58 sau 1.60

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rotkingofficial a răspuns:

Salut, creșterea in inaltime se opreste de la 18 ani. Pana la 18 ani, te sfatuiesc sa faci sport, ajuta cu cativa cm, si sa mananci sanatos, ia-ti vitaminele si mineralele necesare zilnic. Trec prin aceeasi situatie ca si tine, in a 10 a aveam 1.70 și acum in a 11-a 1.72. Eu fac sala si mananc sanatos, daca vrei sa te apuci si de sala nu face exerciții care iti pun presiune pe coloana (deadlift etc.) deoarece pot ingreuna cresterea in inaltime. Executa exercitiile corect, cu spatele drept. Daca nu vrei sa te apuci de sala macar mananca sanatos si fa antrenamente de acasa. Mult succes!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai rabdă doi ani, dacă nu se mai intâmplă nimic, ăla e maximul tău

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! happy Eu cred că o să mai crești. Ține de genetică! big grin Nu e rău să fii înalt. Nu te îngrijora cu privire la aspect!winking Și da, 2 normal. Sănătate! Funda? big grin