| 5555Anonim5555 a întrebat:

Salut, Am 16 ani și înălțimea de 1.70 și ceva.
Credeți că până se oprește creșterea în înălțime o să pot creste la înălțimea de 1.80 sau măcar 1.75, având în vedere că tata are 1.70 iar mama 1.58, credeți că e posibil?
Dar voi ce înălțime aveați pe la 15-16 ani și ce înălțime aveți acum?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Exista o formula care poate calcula estimativ, inaltimea baiatului si a fetei, cand se cunoaste inaltimea parintilor.
(inaltimea tatalui in cm + inaltimea mamei +13cm):2 = inaltimea baiatului
Pentru fete se scade -13 cm.

Calculul in cazul tau este: (170 + 158 +13):2=170.5

Este cunoscut ca fetele isi inceteaza cresterea in inaltime la varsta de 16 ani, dar baietii mai pot creste pana la 18 sau chiar 20 de ani.
Dupa cum am spus mai sus, fiindca deja ai 1.70m cred ca ai sanse sa continui sa cresti inca 5-10 cm pana la 20 de ani, daca te hranesti foarte sanatos si faci un sport care stimuleaza hormonii de crestere (handbal, volei, baschet sau inot).
Atentie: sala inhiba hormonii de crestere, de aceea nu este recomandata decat dupa 20 de nai, cand cresterea a incetat.

| CIaudiu a răspuns (pentru Violleta2022):

Total fals. Trasul de fiare nu afecteaza deloc cresterea in inaltime. Sunt atatea studii stiintifice de la mari compani care afirma asta, de ce nu iti preocupi 30 de minute din viata ca sa le citesti pentru a nu mai comite astfel de gafe?
Ai mai gafat-o si la categoria d&s despre testul HIV care cica se face la minim 6 luni si ti-am aratat studiul oficial care arata ca poti sa-l faci si la 3 saptamani dupa contact.
Te rog sa fi mai atenta pe viitor.

Asociatia Americana de Pediatrie:
"Programele de antrenament cu greutati nu par sa afecteze cresterea liniara in inaltime si nu au nici un efect negativ, pe termen lung, asupra sanatatii cardiovasculare".
sursa: http://pediatrics.aappublications.org/content/107/6/1470.full.pdf+html

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că nu este posibil.

| CIaudiu a răspuns:

La 14 ani aveam 1.64 si la 18 ani am 1.72, nu m-am inaltat cine stie ce.
Daca ajungi la 1, 74-1, 75 zi mersi.

| 5555Anonim5555 explică (pentru CIaudiu):

Și cât aveai la 12 ani?
Eu la 11, aproape 12 ani aveam 1.44 și până la 14 ani am crescut foarte mult in înălțime, a fost puseul meu de creșterea.
Iar la 14 ani aveam 1.68. sad
Acum am 15 ani, in 4 luni fac 16 și am înălțimea de 1.70
Mă întreb dacă poate să mai aibă loc încă un puseu de creștere...

Oricum, să zic mersi că nu sunt mai scund de atât, însă îmi doresc să nu fiu cel mai mic din clasă
Aproape toți colegii mei au peste 1.80, 2-3 au puțin sub 1.80, cel mai înalt are 1.95, iar cea mai înaltă față are 1.76 sad nu înțeleg cum de s-au dezvoltat atât colegii mei. Nu-s băieții din clase de a 11-a atât de înalți
Idee e că par și mai firav în comparație cu colegii mei și nu-mi place deloc asta pentru că eu incerc să am un corp cât mai bine lucrat.

| FanLenghelianPăstăMedie a răspuns:

Pai sincer cred ca inaltimea asta o vei avea daca parintii tai au fost scunzi, ma rog si ce nu e rau deloc.Cat timp poti merge alerga si sa muncesti fizic nu e nici o problema.

| Ptzyvk a răspuns:

Ai mai crescut? Parintii mei au aceeasi inaltime ca ai tai decat ca eu am cam 165-66 la 16 ani