| Cristall155 a întrebat:

Cu 3 zile in urma m-a durut foarte tare stomacul, a 2 zi am avut greturi si am varsat foarte mult, si astazi am avut imbalonari si dureri de stomac dupa ce am mâncat.
Poate fi ceva o boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Corect gramatical se spune balonări nu îmbalonări, stomacul te a durut fie din cauza unui aliment care nu ti a plăcut, ai mincat cu poftă ai mincat mult, si din aceasta cauză ai avut grețuri ai vomitat, posibil sa ai o afectiune a ficatului, a bilei si orice maninci nu i ti face bine, evită prăjelile mezelurile adica salam parizăr, ca acelea creeaza stari de voma, dar mai exact ce anume ai mîncat si cînd de ti a fost rau, ai avut si diaree? Ce varstă ai? Daca simptomele de greață vărsaturi continuă cheama salvarea, dar intre timp i-a un triferment si un colebil ca sa ajuti bila sa dreneze si sa treaca durerile de stomac, si cîteva zile maninca ceva usor o supă, o brînza de vaci, un ceai pîine prăjită ca stomacul si bila sa i si revina, poti minca o portocală ca sa ajuti bila si sa ti tai starea de greață si gustul acela după ce ai vomitat. Sănătate multă.Nu este o boala ci este o indigestie din cauza mîncarii.

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă, cum te simti?

| Drimmero a răspuns:

Dupa descrieri, pare sa fie vreo gastrita... sper as ma insel si sa fie doar ceva pasager, si nu o boala, se mai intampla sa ai chestii pasagere.
Arsuri ai avut la stomac?

| Cristall155 explică (pentru Drimmero):

Arsuri parca nu.

| alinadianaaa a răspuns:

Dupa simptomele descrise poate sa fie o gastrita cronica sau sa ai o infectie cu Heliobacter pylori, consulta un medic pentru ati face o endoscopie si sa iti de un diagnostic corect.Sanatate

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru alinadianaaa):

Ce prostii îi spui, tu stii exact sau scrii asa ca nu ai ce face, nu speria omul degeaba.

| alinadianaaa a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Desteptul unde statea, daca te intereseaza eu am cunostinte medicale, eu i-am spus ce poate fi dupa simptomele descrise, i-am dat eu tratament?, cel mai bine i-am spus sa consulte un medic pentru a pune un dignostic corect.Din cate vad eu tu esti doctor ca recomanzi tratament pentru o afectiune pe care nu este pus un diagnostic, asa ca vetiti de cunostintele tale medicale

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru alinadianaaa):

Si totusi funda tot mie mi-a dat o.Si mai usor cu jignirile eu nu te am jignit pe tine doamna doctor. laughing

| MateiT a răspuns:

Probabil nu e o boala
Cel mai probabil e de la ce/cum ai mancat... adica sigur e de la ce ai mancat, nu prea are de la ce altceva sa fie din moment ce corpul tau a respins continutul stomacului
Deci treci pe fructe si legume si da-i timp sistemului tau digestiv sa isi revina

| Cristall155 explică (pentru MateiT):

Multumesc de sfat.happy