| Madalin556788965 a întrebat:

Cum as putea sa-mi imbunatatesc memoria si sa mai cresc in inaltime.La 17 ani 1.70m si fac volei.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

>> incercand sa intelegi logic ceea ce citesti

Poate iti spune tanti Gretta si cum sa faci asta. Dar cred ca nu are habar.

Esti sigur ca vrei sa faci exercitii plictisitoare?

Inainte a te apuca de ele:
- asigura-te ca ai o alimentatie sanatoasa
- dormi cat trebuie
- daca esti stresat rezolva problemele care iti provoaca stres; adica nu combate stresul, lasa-te stresat ca sa-ti dai seama de unde ti se trage
- iesi cu prietenii
- organizeza-ti programul, foloseste un planner pe telefon
- daca ai uitat unde ti-ai pus cheile sau telefonul obisnuieste-te sa la pui mereu in acelasi loc

Ca sa-ti imbunatatesti memoria exerseaza in contextul vietii de zi cu zi:
- lasa lista de cumparaturi acasa, sau scoate-o din buzunar numai cand nu-ti poti aminti; asociaza cuvintele cu imagini si creaza un film in mintea ta
- invata o limba straina - https://ro.duolingo.com/
- invata sa canti la un instrument, http://www.guitarlessons.com/......rt-series/
- vezi un film si povesteste-l cuiva (la fel si cu o povestire sau o carte)
- joaca un joc de memorie cu prietenii tai la un party: se sta in cerc pe jos cu ochii inchisi; 5, 10, 15, 20, 25, 30 obiecte casnice care nu au legatura intre ele sunt puse pe masa sau pe jos de cineva; jucatorii deschid ochii si se uita la ele 2 minute; obiectele sunt acoperite; fiecare scrie pe o foaie de hartie ce a retinut (tehnica este aceeasi, de a crea un film in minte)

Succes!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti poti imbunatatii memoria citind foarte mult si incercand sa intelegi logic ceea ce citesti!

Cat despre inaltime, ca baiat mai poti creste pana la 19-20 de ani, iar sportul este benefic pentru inaltime!