| Anonim1045 a întrebat:

Intrebare serioasa: Cum sa-mi imbunatatesc memoria?happy

7 răspunsuri:
| StartingANewLife a răspuns:

Lecitina este pur placebo. Am încercat-o, efect zero, la fel ca multe alte suplimente alimentare.
Ce am observat însă e că exerciţiul e cel mai eficient. În perioadele în care citeam/învăţam mult aveam pe lângă o coerenţă verbală de invidiat şi o memorie mult mai bună.
Acum simt de multe ori că nu-mi găsesc cuvintele, iar cu memoria stau foarte prost, nu ţin minte ceva chit că mă concentrez.
La liceu, când zilnic trebuia să învăţ la toate materiile pentru că exista posibilitatea să fiu ascultată reţineam totul mult mai uşor. Acum la facultate îmi e dificil să reţin ceva în sesiune, dacă în restul semestrului nu mi-am pus creierul la treabă deloc.
Sfatul meu e să înveţi mereu ceva nou (şi util, neapărat big grin ) şi să faci asta constant. În timp vei descoperi şi trucuri mnemonice şi alte şiretlicuri pentru a reţine mai uşor. Repet, exerciţiul este cel mai eficient.
Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum spunea şi StartingANewLife: exerciţiul e cheia.;) Ştiu că pe net sunt tot felul de soluţii care îţi promit că concentrarea ta va atinge cel mai mare nivel în doar câteva zile.Să ştii că nu e nici pe departe adevărat. :-q
În primul rând ar trebui să ai o alimentaţie sau un stil de viaţă sănătos.Doar ştii dictonul: minte sănătoasă în corp sănătos.Produsele alimentare din supermaket-uri(mă refer la sucuri, chips-uri, conserve etc) sunt foarte nocive, cu multe e-uri care afectează activitatea creierului.Un stil de viaţă sănătos mai presupune şi mişcare.Fă sport, cât poţi tu de mult.
Încearcă să fii conştient/ă de ceea ce faci zilnic şi să îţi pui creierul la treabă clipă de clipă. Creierul e ca un muşchi. Dacă nu e lucrat el se atrofiază. :!
Învaţă multe lucruri noi, mai ales dacă eşti în perioada adolescenţei.Ai putea învăţa o nouă limbă (recomand: https://www.duolingo.com ), ai putea citi sau face diverse exerciţii pe net ( http://brainfitness.ro).
Uite o poză faină: http://postimg.org/image/yf35au8sn/
Cu timpul îl vei antrena şi vei vedea mari progrese. :-bd
Cam atât.Nu îţi recomand produsele sintetice de la farmacii sau de alt undeva. Poate îţi vor mări concentrarea atunci, pe loc dar nimeni nu vorbeşte de efectele negative ale acestora.

Pace. :)>-

| Different69 a răspuns:

Mananca nuci si morcovi.

| George8916 a răspuns:

Iei anumite pastile sau citesti in fiecare seara cate o pagina dintr-o carte.

| kaliseei a răspuns:

Prin exercitii si jocuri de memorie si concentrare happy daca dai un search pe google vei gasi happy
Sau ai putea lua periodic LECITINA happy eu am luat in preajma bacalaureatului si mi-a fost de ajutor si dupa ce am intrerup am realizat ca tin minte mai multe chestii decat inainte +ca lecitina este un produs natural happy se gaseste si in organismul nostru, secretat de ficat happy

| DenisaTalos a răspuns:

Iti poti imbunatati memoria daca iei Ginkgo Biloba! Originară din China, planta ginkgo biloba este un aliat de încredere al memoriei. Pentru mai multe detalii scrie pe google '5 remedii bune pentru memorie.'Si vei gasi acolo! funda?

| cristinutza267 a răspuns:

Mananca multe alimente care contin calciu si fosfor! asta o sa te ajute enorm happy Funda pleaseee.