| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cum aș putea slabi, dar sa mananc ce vreau? (Nu in cantitati mari)
Vreau sa slabesc pana la vara 10 KG!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadalinMirelMacovei a răspuns:

Slăbirea poate fi atinsă prin creșterea ratei de ardere a caloriilor și prin reducerea numărului de calorii consumate. Un mod eficient de a face acest lucru este prin combinarea unei diete echilibrate cu exerciții fizice regulate.

Pentru a slăbi 10 kg până la vară, ar trebui să încercați să consumați mai puține calorii decât ardeți în mod normal. Acest lucru poate fi realizat prin limitarea alimentelor cu conținut caloric ridicat, cum ar fi alimentele prăjite, dulciurile și alimentele bogate în grăsimi.

Este important să vă monitorizați aportul caloric și să vă planificați mesele înainte. Este recomandat să mâncați mai multe alimente cu conținut scăzut de calorii, cum ar fi legumele și fructele, carnea slabă, peștele și produsele lactate cu conținut scăzut de grăsimi.

Exercițiile fizice regulate, precum jogging, mersul pe bicicletă sau înotul, pot ajuta la arderea caloriilor și la construirea mușchilor. Este important să vă fixați un program de exerciții și să vă mențineți motivația pentru a vă atinge obiectivul.

Cu toate acestea, vă recomand să vă consultați cu un medic sau un nutriționist înainte de a începe orice program de pierdere în greutate pentru a vă asigura că este sigur și potrivit pentru dvs.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Facand sport!
Alergi 10km pe zi si poti manca tot ce vrei si cat vrei, ca la 10km se topesc calorii multe.

| helpforyou a răspuns:

Uite eu am auzit de postul intermiten. Adica nu mananci 12 - 14 ore, iar in celelalte poti manca ce vrei tu.

Dar documenteazate. Eu iti las un link de unde poti incepe.

"Cum să mănânci ce vrei tu și, totuși, să slăbești?"
https://www.youtube.com/watch?v=5zoZYHnsRBM

| sweetys a răspuns:

Iti calculezi necesarul caloric (gasesti pe toate siteurile) si din el scazi maxim 500 kcal si vezi cam in ce interval te incadrezi, (sa nu fie sub 1200kcal/zi fiindca asta e deja meniu de om bolnav, internat in spital care isi asteapta operatia), si incerci sa te mentii sub necesar. Dar ceea ce mananci sa nu fie doar grasimi (sosuri, maioneza, chestii cu mult ulei) sau bombe cu zahar(sucuri, dulciuri) sa incerci sa consumi alimente hranitoare. Plus de 3-4 ori pe saptamana sport, o ora sau jumatate, sunt destule tutoriale pe yt sau aplicatii pentru sport acasa.

| Hubiter a răspuns:

Cel mai sanatos mod de a slabi este sa faci miscare cel putin o ora pe zi. Si daca incepi cu scuze de genul, nu am timp, sunt tot timpul pe fuga nu o sa rezolvi nimic.

Cu drag,
Hubiter.ro

| Jessicakecal21 a răspuns:

Cu atentie! Daca vrei sa slabesti asta nu inseamna sa mananci putin! Tu mananca normal si,, sanatos,, adica mananca cat mai multa vitamine si proteine, si fa miscare zilnic/sport. Daca nu mananci bine si regulat nu ai sa reusesti. Eu din experienta mea, cand am inceput sa tin la dieta si nu m-a ajutat deloc pentru ca ma simteam slabita, fara energie, oboseala asa ca am renuntat. Am inceput sa mananc normal si regulat, beau doar apa, nu am mai baut sucuri sau cv, doar beau smoothie. Mai intai, documenteaza te, cunoaste ti corpul. Te rog, nu ti sufoca corpul!