| Shukacu a întrebat:

Cum imi dau seama ce fructe sunt naturale si care sunt tratate cu chimicale? Ca in ziua de azi nici macar fructele nu pot sa zic ca mai sunt sanatoase.
Convingeti-ma si pe mine cum fac diferenta intre natural si artificial.
Mersi anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

E simplu. Uita-te le un strugure de la bunica din vie si uita-te la unul de ala cu boabe mari, cu zeama aproape deloc si cu consistenta miezului unui castravete. Compara piersica aia mare si tare (poti sa spargi capul cuiva cu ea) cu cea traditionala, pe care o mai poti inca gasi pe la bunici. Vezi diferenta intre prunele alea aduse de la munte sau de la tarani din livada si alea mari (balşoi), rotunde, aproape cat un mar si cu gust mai deloc.

5 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

Cel mai simplu : daca o cumperi din magazin, e cu chimicale daca ai primit-o de la rude sau cunostinte de la tara e super ok! natural si cu gust, chiar daca nu e ca pictata ca cea din magazin! tin minte ca dupa revolutie mi-a venit cineva din Germania si voia mere sa-si duca acolo sigur ca noi am cautat sa-i oferim din cele mai frumoase ori el a zis : nu, nu! chiar si daca au viemi le vreau! inseamna ca sunt adevarate! apropo de viermi... cati oi fi mancat in copilarie!

| Mădă0611 a răspuns:

Nu mai prea gasesti asa ceva, si la tara se folosesc chimicale, desi la piata spun ca nu. Cele naturale au viermi laughing, dar asta doar la unele fructe e valabila, in rest, tot ce e frumos e nesanatos.

| Delicacy a răspuns:

Ştiu că o să sune ciudat ceea ce voi zice, dar fructele sănătoase sunt acelea care prezintă imperfecţiuni sau care au câţiva "musafiri" inofensivi.Fructele tratate cu chimicale sunt perfecte din punct de vedere al formei, mărimei şi al aspectului exterior.Ele pot avea uneori şi dimensiuni"gigant", cred că ai văzut şi tu ce se află pe rafturile supermarket-urilor.

| aveam14ani a răspuns:

Pai. salut!happy
eu una stau in zona subcarpatica[mai la deal] si la noi sunt bogate recoltele de mere pere struguri gutui etc.
si la magazin ne vinde din alea tratate cu chimicale. cele tratate sunt
-mai mari
-mai tari
-nu sunt moi
-nu sunt foarte suculente majoritatea
-nu au gustul ala. ala de ..marlaughing
daca esti din oras mai mare nu ai sa gasesti prea repede fructe crescute "acasa". du-te in pieti sau la rude care stau mai la sat.
sper ca te-am ajutat happy
macar acolo putin.laughing
si scuze ca am mai facut greseli gramaticale. sunt cam obosita si derutata.winking

| dragosh57 a răspuns:

Salutare, iei fructa in mana si o stergi de un servetel ( mar, caisa, rosie ) daca ramane servetelul colorat, fructa e crescuta artificial si apoi vopsita la propriu. Mai e inca o varianta, adica degustarea, daca fructa este dulce si zemoasa, e naturala, daca aceasta este tare si ciumarata e ne-naturala