| Anonime23e4 a întrebat:

Salut. Cum imi dau seama daca am testiculul necoborat? Adica eu am un testicul mai sus decat celalalt, cel din dreapta parca nu coboara pana cand nu iau o anumita pozitie. Ambele testicule sunt vizibile laughing) Imi poate explica si mie cineva cum sta treaba asta cu testiculele necoborate? Inseamna ca ai doar unul sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Inseamna ca testiculul nu este situat in bursa scrotala. Este in afara acesteia ( canal inghinal - in general sau in abdomen - foarte rar).In cazul asta pozitia lui se poate verifica prin abordare ecografica. Daca e vizibil, e la locul lui. Nu, nu ai doar unul, ai doua insa e pozitionat ori in canalul inghinal, ori foarte rar in abdomen. Daca tu il vezi tind sa cred ca e in bursa scrotala.

| Anonime23e4 explică (pentru Nirvanaaa):

M-am exprimat gresit. Sa ai testicul necoborat inseamna sa il vezi doar pe unu teoretic, nu?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Anonime23e4):

Da. Bine daca vezi doar un testicul exista si posibilitatea ca unul sa nu se fi dezvoltat in perioada intrauterina. Dar cel necoborat la care aduci tu referire aici exista pe canalul inghinal plasat sau in abdomen si atunci nu ai cum sa il vezi cu ochiul liber. Doar cu ecograful.