| anonim_4396 a întrebat:

Salut,cum recunosc persoanele care sufera depresie? Dau funda la cel mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Explicatia data pentru depresie - o tristete exacerbata. Cum le recunosti? Daca nu se pot abtine le recunosti ca fiind triste mai tot timpul. Altfel ei pot fi depresivi si sa rada cu tine la masa in timp ce au un cutit infipt in spate.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cum sa recunosti asa ceva, pentru ca nu sunt semne vizibile.
Depresia este o boala parsiva si uneori cei care sunt in depresie ascund foarte bine acest lucru, prin veselia exagerata pe care o afiseaza si rasul puternic, cand in realitate ei sunt tristi si sufletul lor este in suferinta.
Uite un exemplu perfect: vestitul comediant Robin Williams care s-a sinucis fiind intr-o depresie severa.
https://rum.ingresomedicina.com/......depression