| maxmaxvas a întrebat:

Cum recunosti persoanele care sufera de depresie? dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

NU le recunosti
pot fi persoane cu depresie severa care in public joaca rolul unei persoane fericite si fara nici o problema, NO SHlT!

| Mosotti a răspuns (pentru Zuzu1991):

Foarte bine spus!

4 răspunsuri:
| Invictusman a răspuns:

Pierderea interesului față de lucrurile care înainte îi plăceau – în momentul în care cineva pare că nu se mai bucură de nimic din ceea ce înainte îi făcea plăcere sau că pur și simplu „nu mai are chef de viață", acesta poate fi un semn că omul respectiv nu mai este fericit.

Pierderea interesului în activitățile zilnice, poate fi, de asemenea un semn că depresia își face locul în viața cuiva, lăsând lipsa de energie și oboseala să devină stări constante care pun stăpânire pe fiecare moment al vieții acestor persoane.

Vinovăția cu privire la fiecare aspect al vieții poate fi un indicator al depresiei, mai ales dacă motivele acesteia sunt banale. Persoana poate exprima vinovăția cu privire la greșelile din trecut și din prezent (de genul că nu au terminat facultatea sau că nu și-au păstrat un job sau că au greșit într-o relație precedentă etc). O persoană care se confruntă cu aceste gânduri se poate simți, de asemenea, vinovat pentru emoțiile sale sau pentru existența sa în general. Își pot cere scuze, de exemplu, pentru că nu sunt prieteni buni sau pot simți nevoia de a-și cere scuze dacă au o stare nu prea bună.

| Dintrebare a răspuns:

Greu de zis. Nu toti depresivii arata ca sunt depresivi, unii se ascund foarte bine. Si nu toti oamenii care sunt tacuti sau stau retrasi sunt depresivi. Trebuie sa petreci mult timp in compania cuiva ca sa ajungi sa ii cunosti sufletul suficient de bine incat sa stii ca e in depresie. Aparentele inseala usor

| Nicolae131 a răspuns:

Ma exemplific pe mine in acest context cred ca am depresie sau pur si simplu sunt trist.
Nu sunt fericit cu viata mea
nu am chef de nimic niciodata
Nu ma pot motiva si nu am motivatia sa ma apuc de unele chesti de exemplu nu am motivatia sa ma apuc de sport sau de invatat etc
nu am prieteni si nici iubita si asta e si cauza depresiei sufar deoarece nu am iubita.