| MaryMaria333 a întrebat:

Persoanele care au ADHD sunt catalogați ca fiind oameni cu probleme psihice? E ceva grav? Dar cei care suferă de depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da,ADHD este o boala psihica!
La fel si cei cu depresie.

| sierra1 a răspuns:

A avea dificultati in a intelege instructiuni verbale complexe, in a ramane la subiect in timpul unei conversatii si dificultati in a povesti coerent o intamplare ți se pare grav sau nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, ceea ce a fost numit ADHD nu e o boala.

| Manticora a răspuns:

Nu. Nu e grav. Am prieteni cu ADHD. Daca iei medicatie, faci terapie e ok. Altfel e greu sa te concentrezi si sa ai o viata normala, dar nu e o problema psihica, e doar un fel diferit de a gandi si a opera. Unii pun eticheta de ADHD pe orice copil mai agitat si nazdravan, dar e cu totul altceva, e un mit. dar daca e diagnosticat tarziu poate sa fie insotit de depresie si altele.

| shiningcrown a răspuns:

Depresia e o problema psihica gravă, mult mai gravă decât ADHD, deci ești nebun daca ai depresie și nu ai capacitate de munca, dar nu îți face pensie numai la psihoze și schizofrenie și psihopatie