| Paul_Samuel_1999 a întrebat:

Salut, daca am o dioptrie de +3.5 la ochiul stâng și +3.0 la ochiul drept sufăr de miopie sau hipermetropie? Nu văd nici la aproape (cam de la +35cm nu mai vad) iar la departe nici pe atât. Am uitat să-mi întreb medicul oftalmolog și de o vreme tot mă frământă. Și da, port lentile concave, biconcave, convexe sau biconvexe (știu că sunt cu cilindru).
Mersi anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Teoretic e hipermetropie. Posibil sa te ajute daca faci niste exercitii pentru ochi.

| zurick a răspuns:

Hipermetropia e cu +, însă dacă nu vezi nici la depărtare te sfătuiesc să mai faci o dată o consultație la un alt medic.
Dacă ai lentile cu cilindru, înseamnă că ai și astigmatism.
Pentru miopie, lentilele sunt divergente, iar pentru hipermetropie convergente

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cand dioptriile sunt cu "+" atunci este vorba de hipermetropie. Cand sunt cu " - "atunci e vorba de miopie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E hipermetropie. Miopia e doar pentru indepartat dar hipermetropia e si de departe dar si de aproape.

| Paul_Samuel_1999 explică:

Ok, mersi mult de toate răspunsurilewinking