| collapse2001 a întrebat:

Daca am polipi de cand eram copil (am 17 ani) am sanse mai mari sa sufar la batranete de vreo demență ceva? Ma refer sa sufere creierul din cauza acestui fapt?
Am o varsta foarte mica si tot ma macina acest gand cu batranetea, desi am gene bune ( parintii mei par mai tineri decat sunt) ma gandesc ca eu o sa arat ca naiba la batranete. am pleoapele un pic lasate, nu stiu cum sa explic, imi trosnesc toate oasele, nu prea am echilibru, am o gusa destul de mare desi nu sunt gras ( un pic plinuț) si nu stiu, pielea de pe fata pare imbatranita, uscată... nu prea stiu cum sa ma exprim. ( tin sa mentionez ca am dermatita atopica)
Cum pot scapa de acest gand? Mi se pare ca nimic nu mai are sens, ca oricum o sa ajung un bosorog senil si n o sa mai stiu de capul meu... voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Poate fi o problema hormonala treaba cu imbatranirea prematură de care zici tu.
Ti ai facut analizele generale? Poti avea lipsa de calciu de ti fac oasele asa sau nu faci sport.
Genele nu poti stii sigur cum le ai,se fac analize genetice pentru Asta,trebuie sa te vadă un genetician. Alzheimer ul nu se moștenește,se dobândește dacă nu l previi si lasi o boala psihică,spre exemplu,sa se manifeste sau dacă ai o leziune pe creier. Polipii duc la o mai proasta oxigenare, dar nu neaparat. Tu la vârsta ta ai o circulație cerebrală, buna daca nu ai fi avut, aveai retard.
Viata oricum n are sens, ala ti l faci tu. Soarta e in mâinile tale atât cât se poate. Mergi la un psiholog!

| collapse2001 explică (pentru Donsavas):

Am fost si la rmn, pentru problemele mele cu vederea, iar la rezultat scria " 3-4 leziuni minore cu caracter nespecific" sau ceva de genul... dar mi s-a spus ca a fost ok, leziunile alea cica sunt de la loviturile pe care le-am avut la cap cand eram mic

| Donsavas a răspuns (pentru collapse2001):

Consulta un psihiatru! Traumtismele cerebrale suferite de tine iti pot da cel mult, în cazul tau, o tulburare de personalitate organică.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Sindbad a răspuns:

Nu este nicio legatura intre polipi si dementa, poti sa fii linistit nu o sa o iei pe campii din atata lucru happy
Restul cu bosorog senil, dermatita atopica, pleoape lasate sunt legate in mod fericit de varsta de 17 ani. Concentreaza-te pe iubite calitativ sau cantitativ, treaba ta, iar discutiile filozofice poarta-le cu prietenii. Vei suferii mai putin de angoase.

Calm, pana acum nu a prea scapat nimeni de batranete, decat daca a trecut pe lumea ailalta inainte de termen big grin