| alexandru921994 a întrebat:

Salut, daca am un inceput de raceala imi indicati sa merg la antrenamente? sa transpir si sa fortez organismul? unele persoane mi.au spus ca asa scot raceala din mine altele mi.au spus sa stau in casa voi ce spuneti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adina77 a răspuns:

Buna!
Stai in casa pana iti trece.
Fiind racit,organismul e mai putin rezistent,il suprasoliciti cu efortul fizic,si poti complica raceala.
Peste microbii care ti-au dat raceala poti supraadauga si altii, si nu stiu daca e bine.
In plus, transpiri si poti face apoi pneumonie.
Sanatate!

7 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Daca e in sala cred ca merge. Afara, nu stiu, pentru ca urmeaza o perioada in care esti transpirat si incalzit si poti sa fii prin vant rece. Cred ca atunci cand te opresti trebuie sa te imbraci rapid.

| WeaponGirl a răspuns:

Ce intelegi tu prin inceput de raceala? thinking daca te doare putin gatul nu vad de ce nu ai merge, dar daca crezi ca nu poti sa respiri bine evita.Acum depinde si la ce antrenamente mergi, daca e vorba de sala de fitness ai putea sa mergi pentru sauna tongue

| dmrtr a răspuns:

Salut! nu scoti deloc raceala din tine daca te duci la antrenamente.
nu vezi ce frig este afara.
tu daca transpiri la ce frig este ingheata transpiratia pe tine.

| Elsiane a răspuns:

Mai bine stai acasă, nu scapi deloc de răceală dacă mergi la antrenamente. Plus de asta că mai există și riscul de a da răceala ta altuia. Te sfătuiesc să iei niște medicamente (gen: Nurofen) sau dacă îți și curge nasul fă o inhalație (Inhalant).

| NegruTIt a răspuns:

Si eu cand eram racit ma duceam totusi la antrenamente.eu am la atletism si faceam vreo 5-6 km pe saptamana, mai luam un ceai fierbinte cu deala care se pune in ceai pentru raceala si mi-a trecut.
Mai vb papa

| rebecita a răspuns:

Eu i-ti recomand Nurofen raceala si gripa :&

| corry1 a răspuns:

Nu nu e deloc bine daca te duci la antrenament cind esti racithappy