| krytos1 a întrebat:

Ma numesc Robert, sunt din Bucuresti si am 12 ani.
Am 2 frati, pe mama si un tata vitreg.
De ceva timp, ma tot candesc sa ma sinucid, ce rost are sa mai stau pe acest pamant? In fiecare zi sper sa ma calce o masina sau sa mor odata cumva nu conteaza cum.
Ma simt foarte singur, simt ca nu ma intelege nimeni si ca nimeni nu ma iubeste.
Mama s-a despartit de tata pentru ca era betiv si o batea cateodata si pe mine... Zicea ca daca scot un cuvant ma omoara. si asta se intampla de cand aveam eu 1 an pana la 10. De foarte multe ori scotea cutitu si zicea ca ne omoara si de foarte multe ori a fost chemata politia, am fugit in miez de noapte la bunica, noaptea aveam cosmaruri, odata cand dormeam am iesit pur si simplu afar din casa si am inceput sa merg pe strada dar m-a bagat mama la loc.
Am avut o viata foarte urata.
Niciodata nu m-am simtit sprijinit si mereu am fost singur, mama nu imi acorda atentie si imi vorbeste urat. tata la fel am 2 frati mucosi care doar ma enerveaza si mereu sunt batut si certat din cauza lor.Fac 2 sporturi de performanta fara bani fiindca sunt foarte bun.
Mama si tata sunt foarte zgarciti cu mine si ma simt foarte prost cand ma duc la scoala si toata lumea are telefon numai eu nu
Am note bune cea mai mica medie fiind 7 iau si premiu in fiecare an dar nu sunt apreciat si mereu toti spun ca sunt prost si ma jignesc dar cel mai tare ma doare cand o spune mama sau cei importanti pentru mine.
Am incercat sa ma regasesc in fete si de acolo sa primesc iubire dar intru-un final in toate am fost inselat.
As vrea sa ma sinucid si pentru ca ma simt ca o povara pentru toti, sau macar sa fug de acasa si sa stau pe strazi.
As vrea sa ii scap pe toti de o povara, viata mea a fost intr-o continua dezamagire, nimic nu este niciodata de ajuns si toti vor mai mult.
Apropo am mai multi verisori dar unul mai pe varsta mea si mereu cand nu stiu ceva sau pierd vru-n meci desi se intampla foarte, foarte rar mereu mi se spune ca el ar fi facut zigur ca el este mai bun,
Si la scoala este la fel,
Si nu sunt un baiat dala disperat ca este urat si nu il baga nici o fata in seama din contra chiar dar nu sunt pentru mine, pentru ca stiu cum o sa se sfarseasca relatia daca o incep.
Nu am gasit nici o fata pecare sa o pot iubi si sa ii pot spune totul si sa o iubesc cu toata inima mea si ia pe mine la fel,
nu cred ca exista o fata adevarata pe lumea asta pentru mine, si v-am mai spus ma rugam sa ma calce o masina sa mor odata
Simt ca nu mai am nici un motiv sa nu ma sinucid fiindca nu o sa mai fi o povara pentru nimeni, nu o sa mai sufar atat si multe altele...
Va rog sa imi spuneti cum pot sa ma sinucid fara dureri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RandomQuestionsAndAnswers a răspuns:

Buna, dupa ce ti-am citit povestea, foarte trista de altfel, in locul tau nu m-as sinucide, m-as RECOMFORMA, nu o mai baga in seama pe mama ta, tatal tau vitreg te bate si el? Oricum, daca ei nu te sustin, trebuie sa iti vezi de viata si sa nu pui pe suflet atunci cand te jignesc ei sau altii, in zilele de astazi, greu gasesti prieteni buni, incearca sa iti faci un prieten nou! Nu mai fi trist! Nu pot sa iti dau motive sa te sinucizi, nici modul in care o s-o faci. si eu am trecut prin astfel de momente, ma certam cu ai mei ZILNIC, nu mai vorbeam cu ei si ma simteam ca o povara... dar am incercat sa uit de aceste lucruri si a mers. In concluzie nu te sinucide, si nu te lua dupa unele comentarii idioate. Eu incerc sa fiu pozitiv si sa te sfatuiesc in legatura cu viitorul tau! happy Sper sa iti schimbi parerea in legatura cu acest tip de viata.

8 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Crezi că eşti singurul care a avut o copilărie urâtă sau ce? A te omorî e o dovadă de laşitate! Îndură viaţa că e grea, numai ticăloşii se sperie de ea. Nu ai avut noroc de mai multe Nu toţi ne naştem norocoşi. Dar învaţă, munceşte şi ridică-te. Iar în 15 ani le poţi arăta degetul mijlociu celor care ţi-au făcut existenţa insuportabilă. Luptă!

| Bybanu a răspuns (pentru Gizăz):

Ce 15 ani. in 6 ani il doare in basca. la cum face el [din spuse] 2 sporturi de performanda, poate sa o duca bine fara sa se mai uite in trecut

| Bybanu a răspuns:

Esti tampit? tu te sinucizi din cauza altora. vb cu un profesor spune-i ce se intampla si sa te duca la un orfelinat. de fete mai ai timp, ai 12 ani in kilu meu, eu am 22 si numai am gagica de 3 ani.

m-a emotionat povestea ta..nu pot spune ca am trecut prin asa ceva..ci prin cv asemanator..mai putin grav.

totusi, fa ceea ce faci mai bine, o sa cresti frumos, lasa grijile deoparte, vezeti de treaba ta si mergi cu capul sus.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Admunssen a răspuns:

Ceva e putred aici. Imi pare rau. Un pusti de 12 ani satul de viata, nu ar avea la profil o ditamai sexoasa ca back-ul aproape gol spre camera. In plus nu pomeneste nimic despre fratii lui care sunt in aceeasi suferinta, dar vorbeste mereu de fete. Hai sa fim seriosi!

| Bybanu a răspuns (pentru Admunssen):

Sunt mai mici: "am 2 frati mucosi care doar ma enerveaza si mereu sunt batut si certat din cauza lor."

| RandomQuestionsAndAnswers a răspuns:

Sper sa iei decizia corecta.

| Maiapopescu a răspuns:

Esti mic si neglijat. Cresti si tu candva. Si o sa vezi ca nu e chiar asa de negru totul. Vorbeste cu psihologul scolii sau cu diriginta.Si sa stii ca sinuciderea asta nu e o solutie pentru nimeni. De ce sa fugi? Ar trebui sa te vada si un medic.