| fugera a întrebat:

daca o persoana moare in urma unui accident oarecare si organele interioare nu au fost vatamate, se pot preleva organele acelei persoane pentru a fi donate? sau este o marja de timp de anumite ore in care pot fi prelevate, iar daca aceasta marja de timp expira nu se mai pot preleva.
multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

De obicei se preleveaza de la persoane decedate in spital.

| andru10best a răspuns:

Persoana respectiva ar trebui sa fie in moarte cerebrala, coma, sa aiba puls si sigur mai sunt si alte conditii.

| Park1Suin a răspuns:

Organele trebuie depozitate in conditii speciale daca sunt pentru donat.Si da, un organ trebuie pus in conditii speciale la timp, intr-un anumit interval de ore. Unele organe rezista mai putin, altele mai mult.Organele pot fi donate, doar daca rudele decedatului vor asta.

| nursa a răspuns:

Este un anumit timp in care poti preleva organele, ele trebuie evaluate de o echipa de specialisti. Ai dreptate, daca timpul expira cam asta a fost!

| AndreiCRV a răspuns:

Daca marja expira nu se mai pot preleva dar, chiar daca nu ar fi expirat marja de timp trebuie sa ai acordul familiei sad