| SufferBoy a întrebat:

Salut!
De 1 an jumate cam asa, am o masea plombata fara nerv, prin noiembrie mi-am facut o radiografie la dinti iar medicul ortodont mi-a zis ca am o infectie la acea masea si ca sa nu mai pierd timpul sa o tratez. Vinerea trecuta am fost la o clinica pentru consultatie iar stomatoloaga de acolo mi-a zis ca trebuie scoasa ca are o infectie mare. Eu am ramas confuz, pentru ca pe mine nu ma doare maseaua, nu se misca, nu e umflata, inflamata, rosie nu ma doare absolut deloc. M-a trimis la o doctor specialist in tratamente de canal si a zis ca incearca sa mi-o salveze si a zis ca daca o salveaza radacina oricum e pierduta. Tin sa mentionez ca doctorul ortodont nu mi-a zis deloc ca ar fi cazul sa o scot. Oare mai poate fi salvata din moment ce pe mine nu ma doare absolut deloc si n-am niciun simptom al unei infectii? Si va rog sa imi explicati la ce s-a referit doctor cand a zis ca radacina e pierduta? Adica ma opereaza sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar un medic stomatolog poate sa-ti dea un raspuns corect la intrebarea ta.
Din pacate, pe acest forum NU avem medici, iar parerile proprii a celor de aici, nu conteaza si nu merita sa risti, fiindca nimeni nu poate stii cata infectie ai tu acolo, iar riscul sa urce infectia la creier este foarte mare, putand sa faci meningita si chiar sa mori.

| J0B0MAT a răspuns:

Mai mergi şi la alţi medici, mai cere şi alte păreri.Şi mie mi-au zis mai mulţi doctori că trebuie să îmi scot nişte măsele, deşi nu mă dureau, nu nimic.Am tot mers la mai mulţi până când unii mi-au spus că nu e nevoie să le scot, doar plombate.Şi nu am nicio problemă.
Poate şi în cazul tău se mai poate face ceva.

| Yuoia a răspuns:

"medicul ortodont mi-a zis ca am o infectie la acea masea si ca sa nu mai pierd timpul sa o tratez"
Asta inseamna sa o scoti.
Prima intrebare: Esti minor? Daca da, e bine sa o scoti ca va creste alta. Daca nu, incearca sa o salvezi.
"Radacina pierduta" inseamna ca e macinata de infectie.
Totusi, e ciudat sa ai infectie si sa nu ai dureri. Poate nu e infectie. Dar, iar e adevarat ca daca e scos nervul, nu mai simti durerea.
Daca ai posibilitatea, mergi la alt stomatolog si vezi ce spune si el.

| SufferBoy explică (pentru Yuoia):

Nu sunt minor, am 20 de ani, am mai fost azi la un medic stomatolog si mi-a zis ca mi ar recomanda sa o scot ca prin rezectia apicala nu e garantat ca mi o salveaza, iar daca mi o salveaza, o sa fie mai tarziu scoasa. M am gandit la implant dentar dupa extractie si perioada in care se vindeca locul. Sa fie o alegere buna implantul?

| Yuoia a răspuns (pentru SufferBoy):

In momentul de fata, implantul este bun. Dar foarte scump.
Totusi, mai citeste despre implant. Am vazut ca exista posibilitatea respingerii de catre organism. Sunt si alte variante de protezare.

| haileewatson a răspuns:

Daca nu te doare nu inseamna ca nu e infectie! Din moment ce mai multi doctori ti-au spus ca e nasol, inseamna ca e nasol. Daca astepti asa cu ea, va fistuliza la un moment dat, adica se va crea o gaurica si va iesi puroi. Sau va ajunge la mandibula/maxilar!
Specialistul in tratamente de canal stie mai multe despre radacini decat ortodontul, asa ca asculta-l si fa ce iti spune.

| SufferBoy explică (pentru haileewatson):

Pai nu stau, m-a programat la inceputul lui martie si a zis ceva de o rezectie, parca

| SufferBoy explică (pentru SufferBoy):

Eu voiam mai mult sa stiu daca maseaua mai poate fii salvata

| haileewatson a răspuns (pentru SufferBoy):

Doar ei iti pot spune daca mai poate fi salvata maseaua... in principiu rezectia apicala inseamna ca iti va indeparta varful radacinii printr-o incizie in gingie si os, ca sa salveze dintele. Dar din nou doar ei iti pot spune ce si cum.

| SufferBoy explică (pentru haileewatson):

E dureroasa operatia?

| haileewatson a răspuns (pentru SufferBoy):

E facuta cu anestezie deci nu simti nimic. Eu n-am facut asa ceva niciodata

| TheRealFantasy a răspuns:

E bine sa incerci sa le salvezi in general, ca e vorba de dinti sau de masele ca si eu am avut nervi care au trebuit omorati sau infectii si pana acum nu a trebuit sa scot nici o masea/nici un dinte si am mers doar la medic stomatolog, de fiecare data a fost cazul doar de freza si pus plomba iar dupa ce am terminat cu plombele, un simplu detartraj fara albire fara alte nebunii.

Te "opereaza" adica e cazul de un specialist sau chirurg in momentul in care e mai mult de taiat cu freza sau cu laser dar asta daca medicul stomatolog te trimite in ideea ca nu este doar de omorat nervi si plombat ci ai mai multa infectie sau de taiat si nu are expertiza necesara sau nu mai tine doar de stomatologie. Daca medicul stomatolog te-a trimis la specialist atunci e clar ca nu mai tine de ea si trebuie sa urmezi sfatul medicului specialist. E bine totusi sa ii spui ca vrei mai degraba sa iti salvezi dintii/maselele in general... e mult mai naspa sa iti pui altii falsi (asta pe viitor), mai bine ii pastrezi pe ai tai asa cum sunt, ii cureti, ii plombezi ca mai taie daca e cazul de infectii grave sau scoate 1-2 e ok, dar e bine sa pastrezi ce poti.