| Daniel9988 a întrebat:

De 2 ani am aflat ca fratele meu are diabet si este insulino-dependent. Face injectii cu insulina si are grija e mananca si cat de mult.Suntem ingrijorati in privinta acestei boli.Ma intrebam daca va trai la fel de mult ca un om sanatos daca isi va respecta indicatiile si tratamentul.Deci....cati ani poate trai cu diabet? Are doar 13 ani.sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

E o boala dificila, dar daca isi face tratamentul corect si are grija ce mananca, poate trai normal. E foarte importanta componenta psihica, asa ca ar trebui sa va ascundeti ingrijorarile de el, il puteti speria mai mult decat probabil este deja. Tratati-l normal, insa aveti grija sa il supravegheati in privinta orelor de administrare a insulinei si a tentatiilor dulciurilor, e inca un copil. Problemele cele mai frecvente care pot aparea au legatura cu rinichii, cu ochii si cu circulatia periferica, de aceea e bine sa faca anual controale. Grija mare la picioare, incaltaminte calduroasa, si efort fizic moderat.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp ca iti urmeaza strict tratamentul si dieta va avea o viata normala

| untu a răspuns:

Nu fa griji! Fratele tau va trai multi ani, dar daca se va ingriji cum trebuie si sa respecte dieta si tratamentul, poate sa tina diabetul de sub control si sa mentina glicemia scazuta! Sa dai sa bei ceai din coji uscate de fasole fara zahar, va scadea mai repede glicemia!

| ALGator a răspuns:

Așa cum au scris ceilalți. Nu fi îngrijorat.
Eventual învață mai multe lucruri despre diabet, de exemplu din Wikipedia, ca nu îți faci mai multe griji decât e cazul.
Fratele tău e tânăr. Probabil ca tehnicile de tratare se vor îmbunătăți pînă se face mare încât să i fie mai ușor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi. Matusa mea are 55 de ani, are diabet de la 20. Si inca o duce bine

| Jora_Alexandruemilian_1990 a răspuns:

Nu, nu moare mult mai repede, este ca orice om obisnuit, numai ca trebuie sa aiba grija cu dieta diabeticilor de tip 1.