| Alinaale16 a întrebat:

M-ar interesa care sunt bolile care se încadrează la pensie pe caz de boala. Am diabet zaharat tip 1 insulino-dependent din noiembrie 2002 la varsta de 23 de ani depistat, 5 injectii pe zi, m-ar interesa daca ma încadreze la pensie de boala, am handicap de gradul II accentuat, permanent. Va mulțumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a primi pensie de invaliditate trebuie sa indeplinesti cateva conditii, respectiv sa fi lucrat anterior bolii si comisia medicala sa te incadreze intr-un grad de invaliditate.
Solicita de la medicul specialist o trimitere la comisia medicala si, dupa incadrarea in grad de invaliditate, vei merge la Casa de Pensii Publice din judetul tau.

| alessia5158 a răspuns:

Este foarte probabil ca, pentru boala ta, Comisia judeteana de Expertiza a capacitatii de munca(din subordinea Casei judetene de pensii) sa te incadreze intr-un grad de invaliditate in vederea acordarii unei pensii de invaliditate ---mai ales ca, anterior, o alta comisie medicala (din cadrul DGASPC-serviciul de evaluare a persoanelor adulte cu handicap) ti-a acordat un certificat care atesta gradul de handicap accentuat!

Asadar, in vederea obtinerii unei pensii de invaliditate, va trebui sa depui o cerere la comisia de expertiza a capacitatii de munca insotita de documente medicale--- vezi informatii generale in link :http://www.pensiineamt.ro/......validitate

p.s.Daca nu ai cotizat la sistemul de pensii( nu ai lucrat niciodata ca, vorba aceea :"boala nu te intreaba cati ani ai lucrat inainte"!) urmeaza sfatul din articolul din link:http://www.gds.ro/......acar+o+zi/
In 2016, pensia minim garantata este de 400 lei( a crescut cu 50 lei fata de cea aratata in articol!)