| lascudaniel a întrebat:

Salut,de 2 zile mi-a aparut herpes, si tot dau cu o crema...ce imi recomandati ca sa scap mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Este si o alta alifie denumita EUVIROX, care se gaseste la farmacie si este eficienta, te dai cu ea, dupa ce mananci si te speli pe dinti, de cateva ori pe zi 3-4, masand usor pentru a intra in piele.
Herpesul se face fiindca te-ai infectat cu virusul herpetic, ori ai ramas cu acest virus in corpul tau dupa ce ai avut varsat de vant. Apare herpesul, cand sistemul imunitar este mai scazut, ori cand ai mancat ceva ce ti-a cazut bine, ori ceva ce nu ti-a placut.
Multa sanatate si sper sa te vindeci cat mai repede.
Atentie, la iesirea din casa, obligatoriu sa te ungi cu crema, pentru a nu fi afectat herpesul de frig.

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cu Aciclovir iti trece in cateva zile

| BiuL a răspuns:

Da-te cu unguent aciclovir, daca nu iti trece poti lua pastile aciclovir

| estera a răspuns:

Salut, ca sa iti treaca mai repede nu il rupe sau scarpina si mai ales consuma lichide si foloseste un balsam de buze pentru a le avea hidratate mereuhappy

| pietrean a răspuns:

Chiar acum am si eu unul micut.Dau cu tinctura de propolis(cicatrizant,antiseptic),pana se usuca, apoi folosesc unguent cu galbenele, pantru a nu ramane urma.
Mai demult, am folosit Aciclovir, dar mereu stateam cu alb pe la gura si tot degeaba.

| CristinaMaria1987 a răspuns:

Foloseste un plasture pentru herpes de la farmacie si nu pune mana pe el pentru ca se va infecta

| Claudiu_Remus_1997 a răspuns:

Sall,date cu o crema ACICLOVIR, 50mg si iti va trece.