| collapse2001 a întrebat:

De 3-4 zile nu mai vad de la departare, cand incerc sa citesc ceva vad in ceata pur si simplu. Nu mai vad ca inainte. Trebuie sa port ochelari sau sa mai las laptopul si telefonul? Anul trecut am fost la control ( tot la fel aveam impresia ca nu vad bine) si mi-a spus ca e totul in regula si pana la 40 de ani nu imi trebuie ochelari...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Mariu0699 a răspuns:

Am avut si eu o problema ca asta, deci poate fi ca ai ochii obositi sau va trebui sa mergi sa-ti faci un control sa vezi daca iti trebuie ochelari.
Cel mai bine e sa lasi telefonul si orice alta tehnologie, si mai bine citesti o carte sau faci ceva distractiv fara tehnologie.
Speram sa fie doar oboseala altfel va trebui sa mergi la (era sa zic dentist?) oftalmolog. Si eu tot te la oboseala si a trebuit sa imi fac control la cat de bine vad, si ochelari tot mi-am luat. Incearca vreo 2 saptamani sa stai fara, daca nu merge. Mergi la control. Peace❤️

2 răspunsuri:
| Basilievski a răspuns:

Probabil ca ai hipermetropie. Sfatul meu e sa mergi din nou la un control.

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Salut. Daca ai aceasta problema de vede..iti recomand sa mai lasi telefonul si tableta fiindca sunt foarte daunatoare ochiului uman..mai ales noaptea cand iti dai luminozitatea la maxim.cel mai bine e sa le folosesti mai rar, de exemplu 2-3 ore pe zi..si cam atat.