| anonim_4396 a întrebat:

vederea proasta poate sa fie si temporara? (daca las laptopul o saptamana poate sa imi revina vederea?) in ultimul timp vad incetosat de la departare, sau cand incerc sa citesc ceva uneori vad in ceata si trebuie sa clipesc ca sa imi revin. De dimineata nici macar nu pot sa citesc un mesaj pe telefon pentru ca vad in ceata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Evelinmariaa a răspuns:

Ar trebui sa ai grija. Iti spun asta pentru ca si eu am trecut prin probleme de genu. Ar trebui sa o lasi mai "moale" cu laptopul. Sau cel putin, dupa o anumită oră sa nu mai intri. Daca vrei sa iti menții vederea încearca sa bei suc de morcovi. In caz ca nu esti fanul acestui suc, mănâncă afine. Te vor ajuta la fel de mult. Cert este ca, daca vederea va fi afectată cu greu o sa isi revină. Dar, chiar si daca vei purta ochelari asta nu e o tragedie. Stai chill

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deja ti-a afectat vederea mult din punctul meu de vedere. Eu port ochelari pentru aceleasi simptome ca si tine, mi-a recomandat medicul ca sa port macar 3 ani permanent ochelarii, desi am +0.25/+0.5 la dioptrii, ca sa nu ii port permanent, pentru ca poate sa si creasca, dar poate sa si scada, asa ca multa bafta la controlul oftalmologic!

| Crisan_Emanuela_D_1994 a răspuns:

Buna! Cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor oftalmolog sa iti faci un consult. El iti va spune cel mai exact care este problema. s-ar putea sa ai nevoie de ochelari.

| Florin_Paul_1996_YD98 a răspuns:

Are dreptate robert trebuie neaparat sa te duci la un doctor sa iti faca control la ochi pentru a vedea daca ai o problema fie ca e minora sau mare! Nu trebuie sa risti mai bine e sa fii sigur!