| Satres a întrebat:

Salut, de aproximativ 2 ani ma dor incisivii inferiori(dintii aia 2 de jos mijloc) probabil din cauza alimentelor reci/calde sau a aerului rece. De obicei ma dor cand e frig/bate vantul iar cand ii apas sau ii imping cu alti dinti durerea nu mai este atat de nasoala dar ca consecinta dintii se stramba cate putin. Aveti idee ce-as putea face in privinta asta? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Cu siguranta trebuie sa mergi la un dentist! Durerea se poate ameliora cu pasta de dinti si apa de gura speciale pentru dinti sensibili (sensodyne), dar faptul ca se "stramba cate putin" indica o problema orotoidontica. Pentru asta trebuie un consult stomatologic sa se vada exact natura migrarii incisivilor si eventual recomandarea unui dispozitiv pentru corectarea deplasarii (gutiera sau aparat ortodontic fix/mobil).

| Satres explică (pentru PeFuga):

Multam fain, asa o sa fac. Dar cand am spus ca se stramba nu ma refeream ca se stramba singuri ci din cauza ca tot ii imping eu ca sa nu ma mai doara.

| PeFuga a răspuns (pentru Satres):

Cu siguranta impinsul ala nici nu ajuta la trecerea durerii, nici bine nu le face. Iar faptul ca se deplaseaza asa usor (in mod normal un simplu impins din cand in cand nu ar trebui sa ii deformeze) nu este semn bun. De acea se impune vizita la dentist! Multa sanatate!