| XxAlex2001 a întrebat:

Salut, de cam 7, 8 luni incoace ( nu stiu exact) imi trosneste maxilarul.

-cand mestec;

-cand deschid gura larg;

-cand misc inspre dreapta

Dar acum, e diferit. De 1 luna m-am trezit dimineata ca nu pot deschide gura normal fiindca ma doare. Acum pot sa o deschid dar daca incerc la maxim ma doare in zona obrazului pe langa ureche. Pot mesteca doar nu pot deschide gura prea larg. Iar genunchii imi trosnesc si ei cand imi indoi piciorul. Este de la calciu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| laurentiutirei a răspuns:

Salut.
Depinde de varta pe care o ai nu ai ce face in legatura cu asta si eu am avut aceeasi problema si o am numai ca nu imi mai trosneste, mie unu mi-a zis ca e din cauza ca articulatile se dezvolta nu ai ce sa faci in legatura cu asta decat sa astepti sau du-te la medic.

| Sentry a răspuns:

Sincer exact aceeasi chestie o patesc si eu laughing nu stiu daca e neaoarat de la calciu. Iti sugerez numa cand iti trosneste maxilaru sau iti pusca cand faci acea miscare, sa nu o fortezi, adica sa eviti pe cat de mult posibil sa faci asta...asta cu deschisul maxim al gurii tot asa am patit-o. M-am fortat sa il deschis pentru cateva zile si a revenit la normal.

| Mascarici07 a răspuns:

Buna seara,

Probabil din cauza faptului ca mesteci foarte multe guma. Incearca sa te prezinti la medicul de familie si sa ii mentionezi cauza. Poate fii o infectie la ureche, la masele, polipi. Depinde de la caz la caz. O vizita simpla o sa rezolve aceast situatie cu siguranta.

Succes!