| XxAlex2001 a întrebat:

Salut, de cam 7 8 luni incoace ( nu stiu exact) imi trosneste maxilarul.
-cand mestec;
-cand deschid gura larg;
-cand misc inspre dreapta
Mentionez ca nu ma doare doar ma enerveaza. Dar mai e ceva cateodata dimineata ma trezesc ca nu mai am aceasta problema adica nu-mi mai trosnese cand mestec sau cand misc, insa nu pot casca larg pentru ca ma doare si imi e frica sa-l fortez. Se mai intampla chestia asta cateodata dar dupa ce cascam larg puteam sa casc normal doar ca imi trosnea maxilarul cum am mentionat mai sus fara dureri. Sfaturi? Sa merg la medic? La ce medic? Ce sa nu fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Trafia a răspuns:

Medic da. Motivul pentru care se intampla asta este ca ai o lipsa de calciu in organism. Daca ajungi sa nu iti mai poti deschide ca lumea gura atunci e o lipsa foarte foarte mare de calciu. Du-te la medic, medic de familie in prima faza. O sa faci cel mai probabil analize de sange sa vada cat calciu ai si dupa vitamine. Nu e ceva foarte grav ca si tratament dar nu o lasa asa. De la lipsa de calciu poti sa cazi din picioare, la lipsa de vitamine in general si nu se stie cand corpul tau cedea.
Pentru cunostinta ta, cand corpul gaseste un deficit, in cazul tau calciu ca sa te tina in picioare organismul ia calciu din alte resurse daca tu nu ii dai prin alimente vitamine etc.
Medic clar si trebuie la cel de familie daca el considera ca e nevoie te va trimite la ortoped.