| paul0507 a întrebat:

Salut, de vreo 1-2 saptamani incoace de fiecare data cand imi misc gura, in partea dreapta a fetei imi trocneste/pocneste maxilarul. Care poate fi problema? Si cand mananc trosneste, sau cand fac anumite expresii faciale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Ce-ti fac maselele de minte? de obicei cand incep sa iasa, imping dintii si celelalte masele. Mergi la dentist si vei afla mai mult.

| ArmyCaptain28 a răspuns:

Am avut si eu o astfel de experienta. Am cascat mai demult asa de tare, incat mi-am trosnit maxilarul si dupa ma durea de fiecare data cand deschideam larg gura sau cascam, chiar si cand mancam simteam ca trosneste uneori. Stai linistit, este ca si cum ti-ai intinde un muschi, o sa-ti revii dupa vreo saptamana sau doua. In acest timp, evita sa deschizi larg gura si evita cascaturile puternice. Daca trece ceva timp si inca ai aceasta problema, poti merge la un medic ca sa aflii exact sursa problemei.