| Iulius95 a întrebat:

Salut. De câteva săptămâni am o stare continuu de oboseala, sunt obosit non stop, ma dor mușchii și sunt obosit deși nu fac vreun efort. Am pus în greutate destul de mult deși mănânc o data pe zi sau maxim de doua ori pentru ca nu am pofta de mâncare. Sunt nervos și parca depresiv, ma enervez și ma supăr din orice. Ma doare capul cam aproape în fiecare zi si sunt stresat și agitat. Știe cineva ce poate fi? Sau să-mi dea un sfat cum pot sa scap, doctorul meu de familie este în concediu acum și la spital sunt singur ca nu ma primește pentru asa ceva cu pandemia asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Incearca sa faci miscare, sa alergi, mananca sanatos.
Totul tine de dieta, daca mananci sanatos nu o sa mai fi nervos si renunta o perioada la fainoase, zahar.

| Lukasssz a răspuns:

Bea niste ceaiuri

| Legion7X a răspuns:

Ia niste vitamine, mănâca fructe, fă mișcare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din descriere pare a fi un episod depresiv cauzat probabil de un dezechilibru hormonal /disfuncție a glandei tiroide, din întrebarea ta reiese ca te confrunți cu hipotiroidism /hipotiroidie.

| gratargratar a răspuns:

Probabil este un dezechilibru endocrin.
Mie imi suna a hipotiroidism, dar pot fi si alte cauze... se poate de asemenea sa fie un deficit de Mg, care are un rol f. important in functionarea sistemului nervos.

Eu ti-as recomanda niste analize de sange, daca doctorul se afla momentan in concediu. Faci analize si le poti eventual trimite ulterior lui spre interpretare. Poti face o analiza pentru hormonii tiroidieni (T3, T4 si tireoglobulina), pentru principalii electroliti din organism (Mg, Ca, Fe) si hemoglobina glicata.

| Sfatuitorul2008 a răspuns:

Asta e si ideea, sa faci miscare