| MiculFaraon a întrebat:

Deci sa va spun. Am 17 ani si am inceput de la o vreme sa am o stare cam naspa. Am devenit foarte nervos, ma enervez foarte tare, sunt irascibil, la fel si cand ma cert cu iubita mea sau cu parintii si dupa ce ma enervez imi simt capul asa plin, obosit nu stiu cum sa va zic. Ma simt si stresat. Pot sa am ceva grav sau este din cauza varstei?

Răspuns Câştigător
| Cat a răspuns:

Buna!

Inainte de orice, as vrea sa iti spun ca imi pare rau pentru perioada dificila pe care o traversezi. Multi dintre noi am trecut prin ea, dar din pacate, nu la fel de multi am tratat-o cu importanta cuvenita.

Intr-o anume masura, starile tale sunt ok si pot fi asociate direct varstei. Insa, e important sa te ocupi de ce se intampla cu tine dincolo de nivelul hormonal.

Faptul ca ai probleme cu parintii sau cu iubita e un indicator pentru sectoare la care trebuie sa mai lucrezi in viata ta.

Este foarte important sa inveti cat mai devreme in viata cum sa gestionezi corect relatiile umane, iar pentru tine asta ar putea fi o perioada prielnica. Vei pastra cu tine modul in care iti rezolvi problemele multi ani, iar daca o vei face incorect, vei ajunge la urmari neplacute.

Nu te cunosc, nu sunt specialist, intrebarea ta e lipsita de multe detalii, dar chiar si asa pot sa-ti spun ca INCA nu e grav ce ai. Daca continui in aceeasi nota, viitorul nu poate sa se contureze prea roz. Stresul permanentizat, evitarea / gandirea continua la probleme si senzatia generala de rau pot sa lase loc angoaselor, anxietatilor, depresiilor, somatizarilor si altor asemenea "bucurii".

Ce iti recomand e sa iti acorzi niste timp tie si emotiilor tale si sa incepi sa te educi. Cel mai benefic intr-o asemenea situatie ar fi sa ai parte de cateva sedinte cu un terapeut / psiholog, dar daca asta ti se pare o solutie "prea mare" pentru problemele tale, sunt foarte multe carti care te pot ajuta sa te intelegi mai bine, sa iti clarifici tie care iti sunt nevoile si care te pot ajuta sa-ti gasesti solutii.

Uite aici cateva recomandari:
- http://www.edituratrei.ro/......A3ei/2102/
- http://www.edituratrei.ro/......4%83/2427/
- poate parintilor tai nu le-ar strica asta: http://www.edituratrei.ro/......inte/2556/
- pentru relatia cu iubita ta: http://www.edituratrei.ro/......ului/1950/

O sa vezi ca cei de la Editura Trei au colectii vaste, in cadrul carora vei putea regasi titluri care sa rezoneze cu tine sau pe care ai putea simti nevoia sa le citesti.

Eu iti doresc multa rabdare, intelegere si acceptare, de la tine pentru tine. Am convingerea ca daca iti doresti sa rezolvi problemele care te-au adus acum intr-o stare proasta, vei reusi.

Daca cumva vrei sa continuam discutia, poti sa-mi raspunzi aici sau sa-mi trimiti un mesaj privat.

| MiculFaraon explică (pentru Cat):

Iti multumesc din tot sufletul pentru ajutorul acordat! Sper sa nu am nimic grav si sa fie doar din cauza varstei pe care o am aceste stari. Daca o sa mai am nevoie de ajutor o sa apelez cu incredere la tine. Multumesc.

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Varsta, dar asta nu scuza iesirile tale necontrolate.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varsta e de vina. toti trecem prin perioada aia idioata.

| BlackPanda69 a răspuns:

Salut! Am si eu un frate caruia i se intampla exact acelasi, dar isi ascunde furia in ultimul moment! Stai calm e din cauza varstei!