| anonim_4396 a întrebat:

Salut. De cateva zile mi-au aparut niste vergeturi pe brațe si vreau sa stiu urmatoarele chestii :
1 mai pot scapa de ele? Si dacă da, cum?
2 daca nu mă mai ingras, de ce continuă să imi iasă vergeturi pe corp? Nu pot spune ca mananc foarte multe legume si fructe dar totusi nu mă ingras, de fapt am slabit 1 kg in aceste 2 luni dar vergeturile tot apar
3 vergeturile albe trec in timp? Sau macar nu se mai observă asa tare?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Din pacate, nu mai poti scapa de vergeturi, fiindca acela sunt crapaturi in piele care nu se mai lipesc la loc.
2. Vergeturile apar numai cand te ingrasi rapid, intr-un timp scurt si pielea in loc sase intinda treptat-treptat, se crapa pur si simplu.
3. Vergeturile albe sunt ultimul stadiu al lor, cu care ramai palan la moarte. Imediat cum pielea se intinde la maxim si craap, vergetura este de culoare roz-vinetie si in cateva luni, pana la 1 an devin albe si asa ramaan pe viata.
Unica modalitate sa poti elimina vergeturile, sunt operatiile estetice cu laser, dar sunt extrem de scumpe.
Poti prevenii aparitia altor vergeturi facand sport si mentinand un corp sanatos, cu fibra, fara celulilta, deoarece vergeturile apar pe celulita si ingraat rapid.

| MarinGrigore21 a răspuns (pentru Violleta2022):

In 2 ani m-am ingrasat foarte mult pentru ca eram foarte slab si acum pot spune ca am o greutate normala, cand nu am mai inceput sa ma ingras au inceput sa apara, dar de cativa ani raman la aceeasi greutate dar tot imi apar..cum e posibil?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MarinGrigore21):

De ce apar, totusi, vergeturile?
Ele apar cand corpul se dezvolta prea repede, dintr-un anumit motiv. Pielea nu se poate intinde suficient de bine, pentru a tine pasul cu acest proces, asa ca apar aceste semne ca niste dungi lungi, subtiri, denumite vergeturi.
Colagenul este o proteina importanta, care face pielea mai elastica, iar daca pielea nu are suficient colagen, apar aceste semne, pe masura ce tesutul se intinde.

https://doc.ro/frumusete/mit-sau-adevar-vergeturile-nu-se-vindeca-niciodata

| RoCkKiD a răspuns:

1.nu. Se poate doar parțial cu operație
2. Vergeturile apar de la întinderi rapide ale pielii. Chiar daca iti pare ca te-ai ingrasat puțin, daca acea greutate extra s-a pus pe fund a intins pielea.
3.nu dispar, rămân la fel.