| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut
De ce de fiecare dată când tușesc simt o durere in partea dreapta jos, e de la ficat?
(Un Paste Fericit)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se știe exact, nici la ce e bun apendicul, care este o bucată de maț lateral care nu duce nicăieri. Uneori se inflamează, apare puroi acolo. Atunci trebuie tăiat, scos. Mai nou se face apendictomie laparoscopică, cu o tăietură foarte mică, mică de tot.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Jos de tot, apendicită. Ficatul e mai sus, cam pe la mijloc.

| CorleoneGyovanny explică (pentru sadrian46):

Durerea e cam prin zona șoldului jos

| sadrian46 a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Apendicită.

| CorleoneGyovanny explică (pentru sadrian46):

Și de la ce se face?

| CorleoneGyovanny explică (pentru sadrian46):

Multumesc, Un Paste Fericit ❤

| sadrian46 a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Nu se știe exact, nici la ce e bun apendicul, care este o bucată de maț lateral care nu duce nicăieri. Uneori se inflamează, apare puroi acolo. Atunci trebuie tăiat, scos. Mai nou se face apendictomie laparoscopică, cu o tăietură foarte mică, mică de tot.