| Serendipity17 a întrebat:

Acum nu stiu daca in cazul meu e doar paranoia sau chiar e ceva.
Acum 2 luni am avut o amigdalita care a trecut mai greu si de atunci tot am impresia ca amigdalele tot sunt umflate ( ma uit eu cu lanterna ) iar ganglionii din partea dreapta sunt si eu umflati. Am fost cam acum 2 saptamani la medicul de familie si s a uitat din nou si m a palpat pe gat si a zis ca nu am nimic si sa nu ma ingrijorez.

Eu parca m as simti mai bine daca as avea ceva mai concret decat o palpare.
Am mai avut cazuri asa cu paranoia ca mi cade parul, dar dupa ce am uitat (+niste bani cheltuiti aiurea) a trecut. Sau cu faptul ca nu puteam manca dimineata, iar acum mananc in fiecare dimineata ca nu mai pot de foame.

Eu ii simt putin umflati. In partea dreapta nu simt nimic si poate de aici ingrijorarea mea. Nu am durere si nici nu tusesc. Vreo parere?big grin
Sau o incurajare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este absolut normal ca dupa o amigdalita, amigdalele si ganglionii sa ramana usor mariti vreo 2-3 ani. Atat de putin incat nu poate nici o metoda sa vada, neavand termen de comparatie. Nu stiu ce metoda mai exacta decat o palpare vrei tu, dar nu prea exista. Mai bine consulti un psiholog.

| AlxMro a răspuns:

Aici poate fi vorba de autosugestie, poate ca tu doar ai impresia ca ai ganglionii umflati, gandeste-te pozitiv (nu ai ganglionii unflati) si cu timpul incearca sa uiti de aceasta problema.

| metalheart a răspuns:

Incearca sa vezi ce spun si ceilalti. Intreaba un coleg, prieten, parinte. Poate e doar impresia ta. Daca medicul a spus ca nu e nimic atunci asa o fi. Vezi ce spun si ceilalti despre ganglionii tai.Mult noroc!