| Yohei a întrebat:

Salut! De ce in fiecare iarna am mereu niste dureri foarte mari de genunchi, la ambii? Nu mereu, stau in jur de 10-20m, cu picioarele nemiscate, stand pe scaun si jucandu-ma pe pc, si cand dau sa merg la baie sau sa fac orice altceva, ma ia o durere,, infernala,, de... mai sa-mi dea lacrimile. Si nu e ca stau degeaba, ca ies pe afara, fac miscare, dar si afara e la fel, ma ia durerile de genunchi. SI asta, doar iarna. Stie cineva de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Reumatism.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Probabil, articulatiile (te dor din cauza frigului)

Citeste si aici:
https://oprestedurerea.ro/b-cure-laser-tratament-frig-genunchi/

PS.
Câteva zile la rând, când stai așezat pe spate, in pat, ține un pet de 2l cu apă caldă/fierbinte sub genunchi.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Probabil ca : ai probleme cu circulatia din cauza anotimpului, esti meteosensibil, sau iarna se aduna cea mai lunga perioada a corpului tau de inactivitate.

| BabaOarba a răspuns:

Artrita, artroza, o alta boala imunologica ce afecteaza articulatiile...

Nu ti se poate da aici un raspuns pe care doar un medic, dupa o serie de investigatii, il poate oferi. Ideea este ca orice astfel de afectiune lasata netratata evolueaza, asa ca un consult medical este neaparat necesar.

Si nu conteaza varsta, astfel de boli pot aparea si la copii.

| Jano a răspuns:

Ce temperatura ai in casa? Cand iesi afara cum esti imbracat la 5'c?