| Valentina8 a întrebat:

Sunt tanara am doar 18 ani dar de un an as zice ca ma tot doare spatele, in mijloc la coloana. Intotdeauna am stat dreapta, de mica mereu nu ridic greutati, fac miscare minim 3 ori pe saptamana cate o ora incerc sa duc o viata sanatoasa.
Dar de ce am dureri de spate? deseori trebuie sa dorm cu o perna sub burta ca sa ma trezesc fara dureri sau sub genunchi. Simt in mijloc la coloana o durere, de parca as avea muschii mereu incordati. As vrea mereu sa-mi pot pocni spatele/coloana asa cum se face la degete. E ca si cum s-ar afla o tensiune acolo. Cand inspir mult aer intotdeauna pocneste si ma simt mai bine pe moment. dar dupa durerea revine. Nu e o durere imensa o simt doar cand ma asez in pat sau pe scaun, adica cand nu fac nimic.
Stie careva sa-mi explice de ce? si cum as putea remedia aceasta problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Îți recomand să mergi la medicul de familie pentru un bilet de trimitere sau dacă îți permiți, mergi la privat (ar fi mai sigur cu situația actuală). Posibil să fie o deformare a coloanei vertebrale sau un început de hernie. Trebuie să îți faci o radiografie deși pe radiografie nu se vede dacă e vorba de hernie ci se observă dacă are coloana aspect normal, vertebrele sunt bine plasate etc. Cel mai sigur este RMN dar e scump (600-800 lei), depinde. Eu aș începe totuși cu radiografie, nu cred să fie hernie la 18 ani. Ar trebui să te vadă un neurolog prima dată și el va decide dacă e cazul să consulți și un neurochirurg.

Toate cele bune!

| Valentina8 explică (pentru Hydrangeaceae):

Multumesc mult, insa din motive personale momentan nu pot apela la nici un medic. Sigur am sa o fac cand o sa am posibilitatea. Multumesc oricum happy

| ania a răspuns:

Și eu aveam dureri de spate și am scăpat de ele prin exerciții fizice regulate specilae pentru spate. la 18 ani medicul mi=a recomandat să stau atârnată de o bară zece minute zilnic, pentru că aveam coloana puțin curbată prost și după vreo 3 luni mi/a trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De evitat dormitul pe burtă. Cel mai bun somn e pe spate, fără pernă sub cap și cu pernă sub genunchi. Sau pe o parte, le schimbi între ele, când dreapta, când stânga.