| Al999 a întrebat:

Am o problema destul de mare cam de un an.
Fac sala de 2 ani si am dureri la genunchiul stang din cauza exercitiilor cu greutati mari.
Eu am 20 de ani, 1, 75 inaltime si 75 kg.
Durerile de genunchi apar atunci cand stau mult pe scaun si cand depun efort fizic.
As vrea sa stiu cum pot scapa singur de aceste dureri, cam nu am incredere in doctori.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| sorinake a răspuns:

E pacat ca ai terminat mesajul tau cu "nu am incredere in doctori".
Dar in cine ai? In preoti? In noi, utilizatorii anonimi de pe TPU?

Iti spun asta pentru ca nici unul din noi, oricat de bine intentionati suntem, nu vom putea vreodata sa dam un sfat mai bun decat al unui specialist care are pregatire teoretica ani de zile si practica la fel.
Ei s-au intalnit cu zeci, sute, mii de cazuri.
Eu sunt trecut prin spitale si oricate experiente neplacute am avut cu unii din ei nu mi-am pierdut speranta si am cautat mai departe. Si am gasit pe problemele mele cei mai buni doctori intr-un final.

Cat despre problema ta cu genunchiul, daca sunt doar dureri care apar uneori si nu "taieturi", "injunghieri", atunci poti intai de toate sa iei o pauza si sa-l menajezi, sa folosesti si un antiinflamator (diclofenac gel spre exemplu). Este foarte posibil ca exercitiile facute de tine sa fi fost executate incorect sau cu prea multa greutate.

| Al999 explică (pentru sorinake):

Si eu am avut multe intamplari neplacute in spitale si de aceea am aceasta parere.
Oricum iti multumesc pentru raspuns, am sa il i-au in considerare.

| InVisible99 a răspuns:

E clar ca trebuie sa faci repaus, poarta genunchiera, dar plus de asta trebuie sa mergi sa vezi exact ce-ti spune si un specialist ca ajungi pe la 40-50 de ani cine stie cu ce minunatie la genunchiul ala.

| Freya1 a răspuns:

Poate ti sau slabit articulatiile sau ai apa la genunchii.Vezi ca nu e de joaca trebuie mers la medic petru ca poti sa suferi o luxatie urata si nu vrei sa stii cat e de greu si dureros eu am avut la ambi genunchii.Tot asa simteam durere si oboaseala la nivelul genunchilor si nu am luat in seama si s-a produs nenorocirea

| Al999 explică (pentru Freya1):

Iti multumesc.

| Caro34 a răspuns:

Se zice asa: "Ce face omul cu mana lui se cheama lucru manual!" si trebuie sa suporte consecintele prostiei lui. Sala se face cu cap! si nu rapid ca sa impresionam pe nu stiu cine! Totul trebuie facut incet, cu pauze, respect pentru tine si corpul tau, fara sa te uiti in "gradina vecinului", care sigur are produse bio si munceste ordonat / disciplinat! Treaba noastra, a romanilor, este ca avem o mentalitate proasta, nu invatam nimic din loviturile vietii, oricate am primi. Mergi la medic fiindca e posibil sa ai ruptura de menisc si asta numai cu operatie trece. Poti incerca cu: Diclofenac sau Voltadol insa medicul ramane sfant! Numai bine!

| Al999 explică (pentru Caro34):

Este strict alegerea mea cu ce greutatii vreau sa fac la picioare(eu nu fac cu greutate mare ca sa ma vada nu stiu cine)
Nu sunt genul de persoana care se lauda sau ca trag mai mult.
Ideea este ca am cam exagerat cu greutatile.
Am 75 de kg si la presa fac cu 300 kg.
De acum incolo nu am sa mai fac aceasta greseala.
Oricum multumesc de raspuns

| DovleacTurbat a răspuns:

Nu poti, genunchiul e afectat. Nu ai lucrat corect; Nu te-ai incalzit corespunzator; ai folosit greutati peste limita ta. Inainte de a lucra picioare te incalzesti foarte foarte bine. Intra pe MegaProtein si alege-ti din gama pentru articulatii un supliment ceva, care crezi ca o sa te ajute.

| kiri11 a răspuns:

Iti pot recomanda sa citesti mai multe si despre terapia puterii magnetice. Eu am folosit de exemplu banda knee active, pe care ti-o si recomand. Poti gasi mai multe informatii si pe internet despre aceasta.

| AlexandruLefter a răspuns:

Raspunsul tau se afla in intrebare - greutatile cu care te antrenezi poate sunt prea mari. Verifica-ti genunchii la un medic ortoped + solutii imagistice, IRM, Echografie etc. si vei afla daca ti-au fost afectate cartilajele genunchilor. http://www.topkineto.ro

| Al999 explică (pentru AlexandruLefter):

Iti multumesc pentru raspuns.