| HeSty a întrebat:

De ceva timp am niste probleme cu spatele, mai exact postura proasta pe care o am cand stau la computer. Pe scaun stau lejer 5 ore si pot ajunge la mai mult. Ma gandesc sa schimb ceva dar nu stiu exact ce. Ce imi recomandati, sa imi achizitionez un suport de spate (din acela care se prinde de umeri si partea de sus a coloanei) sau sa imi iau un scaun de "gaming" care are pernute pentru suport lombar si pentru gat? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Moluan a răspuns:

Eu folosesc la birou un suport, dar nu pentru persoane, ci pentru scaun. Este un fel de plasa bombată pe care o atașezi spătarului și care îți împinge spatele sa stea drept. Sinceră sa fiu, după ani și ani de lucrat de pe un scaun, cred ca cel mai important e modelul și calitatea acestuia. Dacă mai adaugi și un accesoriu precum cel menționat mai sus, cu atât mai bine.

1 răspuns:
| xilef123 a răspuns:

Pai daca stii ca stai prost la calculator, schimba fie pozitia ta, fie a monitorului, tastaturii, scaunul prea jos/sus etc. tu stii cel mai bine
ca reguli generale ar fi:
monitorul la nivelul ochilor
bratele cand stau pe tastatura fac un unghi de 90grade
picioarele ating cu toata talpa podeaua
Succes
si nu uita sa te mai ridici din cand in cand de pe scaun, exact ca la clasa, la 50min de stat, 10min pauza;-)