| Ramadan234 a întrebat:

Salut.
De ceva timp am o problemă.
Nu știu dacă e fizica sau psihica.
De fiecare dată când încerc să mănanc, am o teama de a înghiți alimentele, mai ales pe cele solide.
Am senzația că alimentele nu trec prin esofag dar nu am alte simptome. Nu mă doare nimic.
Am făcut analize de sânge și totul e ok.
Țin să menționez că în ultimul timp sunt foarte stresat și nu pot sa gândesc limpede.
Am mai avut aceasta problemă și a trecut de la sine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mananca incet, si doar cand nu esti stresat de alta problema.
Cand mananci, sa nu te deranjeze nimeni si nimic.
Mesteca bine si marunt mancarea! Normal, fiecare bucatura luata in gura trebuie mestecat de 10-30 ori!
Daca este bine mestecat, mancarea va trece usor de esofag, fara probleme.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca ti-ai mai scris povestea pe aici. https://www.medlife.ro/......-tratament

Mai bine mergi la un medic specializat pe asta.Analizele de sange nu cred ca au vreo legatura cu problema ta.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă nu ai nicio problemă fizică de genul unei obstrucții care te-ar împiedica să înghiți, nu este evident că este o problemă psihică?

| sammie a răspuns:

Bună! Încearcă să mesteci mâncarea mai bine și poate vei scăpa de acele gânduri.

| AmandinaDragan a răspuns:

Imi pare rau de tine. Sincer cred ca esti cu, capul. Te pupa mama.