| SaveTheNature a întrebat:

VA ROG, VA IMPLOSR, sa ma ajutati cu un raspuns! -mai ales cei care se pricep bine la medicina.
Sufar de REFLUX ESOFAGIAN!(baiat 29 de ani, 1, .75, si 61 de kg) si am cateva intrebari.
In decembrie, dintrodata m-i s-a pus un nod in gat, nu mai puteam inghiti bine alimentele, respiram greu dupa mancare, etc asa ca m-am prezentat la doctor.
Am facut, analize la sange (bune), raze abdominale ( bune) endoscopie,(esofag, stomac si intestin subtire) -in urma caruia doctorii mi-au spus ca am gastrita.
Mi-au dat tratament cu lansoprazol si domperidon initial 2 saptamani )si simptomele continuau sa se inrautateasca (mai ales prima saptamana de tratament -respiram din ce in ce mai greu, aveam greturi, dureri de cap, etc)) -apoi cateva cutii -fara sa-mi spuna insa cat timp sa tin tratamentul. Usor usor, simtpomele au inceput sa-mi dispara.
Intr-adevar nod in gat nu mai am, respir mai bine dupa mese ( am exclus din alimentatie, MULTE alimente interzise in reflux.
Am exclus : alcoolul, ceapa, usturoiul, condimentele, rosiile, grasimile, prajelurile, fast foodul, cafeaua, laptele, acrul etc.
Mananc in principal mancarea fiarta, sau pe tigaie -gratar. (legume, sau carne slaba, oua fierte etc.(cu scaunele stau foarte bine ), stomacul nu ma doare. Dar dupa masa ma umplu..parca, si ragai adesea uneori acid, uneori doar gaz alteori, apa simpla (dupa ce beau apa).
PROBLEMA- este ca, ori de cate ori incerc sa renunt la LANSOPRAZOL simptomele reapar, mai ales iritatii in gat, si pirozis.si o senzatie ca si cum as avea coji de popcorn in gat si esofag, uneori cu o usoara tuse uscata, si gat uscat si iritat, si raguseala dimineata.
DEJA am 3 luni de cand iau lansoprazol ( cu intreruperi ), nu am luat tot timpul (pentru ca nu stiu cat timp sa-l iau, nu stiu cat de bine este sa-l iau zilnic, la fel cum nu stiu cat de rau este sa nu-l iau zilnic)). Nu stiu ce sa mai fac sa-mi traca! As mai adauga ca simptomele se inrautatesc in urmatoarele cazuri:
-daca mananc carne, ceapa, sau cereale integrale, paine.
- la EFORT
-cand ma aplec, imediat dupa ce mananc
-si mai ales daca beau apa in timpul mesei sau dupa masa.
-insa noaptea in pozitia de culcat nu am cine stie ce probleme.
INTREBARI:
-As vrea macar sa stiu cam cat dureaza maxim pana scapi de reflux?(cu tratament, cu dieta) cat dureaza?
-Este posibil ca eu sa am hernie hiatala pe care doctorii sa nu o fi vazut? Spun asta deoarece - in decembrie cu cateva zile inainte sa inceapa simptomele astea ciudata m-am dat intr-un fel de ciocan, la un parc de distractii de iarna in Londra, si ma gandesc atunci sa nu se fi declansat ceva ma gandesc.
Si ar mai trebui sa spun ca aici in Londra, trebuie sa stai la o coada foarte lunga pana ajungi sa te vada doctorul.
Mai am de mentionat ca antiacidele (rennie, sau gaviscon)-nu au nici un efect la mine- ba dimpotriva inrautatesc simtpomele.
Singurul care functioneaza este lansoprazolul insotit de domperidon.
MULTUMESC mult pentru raspunsurile voastre, si daca mai aveti intrebari, va stau la dispozitie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am avut si eu reflux si s-a vindecat fara medicamente, respectand cateva reguli de alimentatie, asa cum faci si tu si, mai ales, sa nu te intinzi imediat dupa masa, sa dormi cu capul mai ridicat si sa nu mananci mult seara. Mananci cu cca 1-2 ore inainte de culcare.
Daca simptomele persista s-ar putea sa fie altceva decat reflux.

| Cronki a răspuns:

Nu exista tratament pentru reflux gastroesofagian.
Este un "inel" care nu functioneaza (face accesul in stomac al alimentelor), si daca este lipsit de elasticitate scapa acidul gastric din stomac inapoi in esofag si produce iritatii dureroase. Acest lansoprazol, cred ca este un inhibator de acid, echivalentul la dicarbocalmul romanersc. Nu cred ca trebuie luat zilnic, ci doar atunci cand durerile sunt insuportabile.

| RAY a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/......fagian_546

medicamentele nu vindeca ele calmeaza sa stii pe viitor, corpul este dependent de ele te lasi de ele apar durerile asta e problema cu medicamentele dau dependenta

| ClubuldeEngleza a răspuns:

Salut,

Stiu ca este deja un subiect vechi pentru cel care a pus intrebarea. Sper ca problema este rezolvata.
Pentru cei care cauta un raspuns la aceeasi intrebare legata de esafagitam cu hernie hiatala, exista cateva lucruri care se pot face.
Am avut si eu problema asta si desi am vazut mai multi doctori, nici unul nu m-a putut ajuta cu adevarat. Doctorii iti prescriu medicamente pentru reducerea acidului din stomac. Asta nu ajuta, ci mai degraba inrautateste problema, mai ales pe termen lung.
Schimbarea stilului de viata este esentiala. Trebuie sa tii un anumit regim de alimentatie. In timp, ajungi sa mananci mai sanatos si asta ajuta.
Nu mananci dupa orele 18-19. Bei apa dimineata. Este important sa fii hidratat dar sa nu exagerezi. Asta pentru ca este foarte important sa nu te constipi. Trebuie sa te asiguri ca ai destule fibre in meniul zilnic. Consuma cat mai multe legume si fructe. Masa de seara trebuie sa fie usoara. Asigura-te ca digestia este buna. Mesteca bine mancarea.
Ridici patul la cap, cam 10 cm mai sus. Este important sa faci exercitiu fizic. Hernia hiatala inseamna ca partea superioara a stomacului ajunge in esofag. Trebuie sa te asiguri ca stomacul se retrage unde ii este locul.
Poti vedea mai jos cum sa rezolvi problema herniei hiatale in mod natural:
https://www.youtube.com/watch?v=6iJOrRcZpJk

| cristinagabi a răspuns:

Si mama a suferit de aceasta boala si nu a scapat de operatie-hernie hiatala.ea mai foloseste emanera poti citi prospectul pe internet.Tu daca ai simptomele astea cred ca ar trebui sa ai mare grija la alimentie, nu manca ce nu-ti face bine, nu te apleca cu capul in jos ci lasa-te jos din genunchi, dormi putin mai ridicat si nu face excese de mancare si alte bauturi daunatoare.Si prietenul meu are reflux si nici lui nu-i prieste gaviscon, dicarbocalm si toate astea de gastrita..si el ia emanera de la mama si se simte super apoi.dar nu mereu doar cand ai f mult acid.Si el incearca sa aiba grija la ce mananca pentru ca asta este cauza primara.in rest, iti urez multa sanatate!happy